AKT-INFO 140
 

VYŠETŘENÍ UKÁZALA, ŽE FIRMA BP VĚDĚLA O PROBLÉMECH JEŠTĚ PŘED ROPNOU HAVÁRIÍ

Vyšetřování havárie ropného vrtu Deepwater Horizon v Mexickém zálivu přinesla nové důkazy o tom, že společnost BP věděla o problémech na plošině ještě před 20. dubnem, kdy výbuch zabil 11 pracovníků, zničil plošinu a spustil největší únik ropy, ke kterému kdy v amerických vodách došlo. Pracovník firmy BP v úterý potvrdil, že v době před výbuchem zařízení na plošině Deepwater Horizon, které mělo zabraňovat možnému výbuchu, bylo poškozeno a docházelo k úniku ropy. Firma BP však nepostupovala v souladu s celostátními nařízeními a operace ropného vrtu nepozastavila. Tisk Houston Chronicle k tomu dále dodává, že dva dny před ničivou havárií upozorňovali zástupci společnosti Halliburton firmu BP na to, že existuje pravděpodobnost, že v místě dochází k závažným problémům týkajících se úniku plynu. Současná vyšetřování dále odhalila, že audit, který ve firmě BP proběhl v září roku 2009, objevil, že 390 plánů týkajících se údržby plošiny vykazovalo zpoždění v jejich realizaci.

21/7/2010

 

TAJNÉ NAHRÁVÁNÍ ZACHYTILO IZRAELSKÉHO PREMIÉRA, JAK SE CHLUBÍ MANIPULOVÁNÍM AMERICKÉ POLITIKY
Čerstvě zveřejněný videozáznam zachycuje izraelského předsedu vlády Benjamina Netanjahua, jak otevřeně projednává svůj záměr zaútočit na palestinskou vládu, porušit mírové dohody z Osla a navést Spojené státy k tomu, aby mu zaručily svůj souhlas. Nahrávka z roku 2001 ukazuje setkání Netanjahua s nelegálními izraelskými osadníky na okupovaném Západním břehu Jordánu. Po svém prvním období ve funkci premiéra byl Netanjahu v době nahrání hovoru mimo vládu. Očividně si neuvědomoval, že by mohl být nahráván a otevřeně mluvil o „rozsáhlém útoku“ na palestinskou vládu. Doslova řekl: „Hlavní a přední záležitostí je zasáhnout. Ne pouze jedním úderem, ale ranami tak bolestivými, že jejich cena bude neúnosná.“ Netanjahu také naznačil, jak by porušil dohody z Osla z roku 1993, které stanovily základy pro izraelsko-palestinské mírové rozhovory. Izrael měl podle něho prohlásit jakoukoli půdu na Západním břehu, kterou si chce udržet, za „vojenské“ a „bezpečnostní zóny“. Na adresu možného odporu Spojených států vůči izraelské rozpínavosti Netanjahu prohlásil: „Vím, jaká je Amerika. Amerika je věc, se kterou můžete pohybovat velice snadno a ve správném směru. Nepostaví se nám do cesty.“
19/7/2010 

 

PALESTINEC ODSOUZEN ZA ZNÁSILNĚNÍ POTÉ, CO MĚL OBOUSTRANNĚ DOBROVOLNÝ SEXUÁLNÍ STYK S IZRAELSKOU ŽIDOVSKOU ŽENOU

Izraelský tisk Haaretz přinesl zprávu o tom, že palestinský muž Sabbar Kashur byl odsouzen za znásilnění poté, co měl sexuální styk s izraelskou ženou, která si myslela, že muž je Žid. Žena se sexuálním stykem souhlasila. Kashur byl odsouzen k osmnácti měsícům vězení. Soud totiž prohlásil, že se provinil klamáním za účelem znásilnění, neboť se podle soudu vydával za svobodného Izraelce. Když později zmíněná žena zjistila, že nešlo o Izraelce, ale o Palestince, podala na muže k soudu obvinění ze znásilnění a nepřístojné chování. Prohlásila, že by se sexuálním stykem nesouhlasila, kdyby věděla, že Kashur není Žid. Také MADRE, mezinárodní organizace za práva žen, ostře kritizovala usnesení soudu.

21/7/2010

 

USA A VENEZUELA ZE SLÍBENÝCH PENĚZ NA POMOC HAITI STÁLE NIC NEDALY 

Ze zpráv CCN vyšlo najevo, že pouze čtyři země splnily svůj závazek a zaplatily svou část z celkové sbírky 5,3 miliardy USD, jak slíbily v březnu na významné dárcovské konferenci na pomoc obnově Haiti, které bylo v lednu zasaženo ničivým zemětřesením. Jediné země, které doposud splnily své dárcovské sliby, jsou Brazílie, Norsko, Estonsko a Austrálie, což představuje pouhé dvě procenta z celkové slíbené sumy. Dárci s největšími sliby, Spojené státy a Venezuela, doposud nic nevyplatili. Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti John Holmes se ve čtvrtek vyjádřil, že Spojené národy jsou ještě hodně daleko od svého cíle vybudovat provizorní přístřeší pro lidi, kteří přišli o domov během zemětřesení: „Lidé se nyní strachují zejména o přístřeší a musíme si znovu připomenout, že téměř 1,5 miliónu lidí, kteří stále žijí ve stanech nebo pod celtami, je ve velice svízelné situaci.“ Francouzská vláda mezitím prohlásila, že zvažuje podat právní žalobu na původce falešné internetové zprávy, která žertovně uvádí, že Francie splatí ony miliardy dolarů, které si od Haiti vzala v období od devatenáctého století do 2. světové války. Francie přinutila Haiti platit tzv. „reparace“ v hodnotě 90 miliónů zlatých franků na pokrytí svých finančních ztrát kvůli haitskému povstání proti cizí kolonizaci. Na videozáznamu, který předstírá, že pochází z francouzského Ministerstva zahraničí, vystupuje jako mluvčí francouzské vlády herec, který sděluje, že tyto peníze budou nyní vráceny Haiti. 

16/7/2010


=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments