AKT-INFO 142
MÍSTNÍ AFGHÁNSKÁ MÉDIA JSOU PLACENA ZA ŠÍŘENÍ AMERICKÉ PROPAGANDY

Server Yahoo! News zveřejnil uniklé záznamy z války v Afghánistánu včetně důkazů, že Spojené státy platí místním afghánským médiím, aby publikovala americkou vládní propagandu. Záznamy zahrnují také několik reportáží z psychologických operací armádních jednotek, které odhalují, že místní afghánské rozhlasové stanice jsou smluvně zavázány vysílat program vytvořený Spojenými státy. Jiné záznamy zachycují americké vojáky, jak se očividně obracejí na afghánské reportéry jako na “naše žurnalisty” a nařizují jim, jak mají dělat svou práci. Pentagon uplatňoval podobný program v Iráku, kde najal soukromou společnost Lincoln Group, aby platila iráckým novinám za publikování příběhů napsaných americkými vojáky.

29/7/2010

 

ÚNIK ROPY V MEXICKÉM ZÁLIVU SE ODHADUJE NA TÉMĚŘ 5 MILIONŮ BARELŮ

Vědečtí odborníci pracující pro americkou vládu vypočítali, že než firma BP uzavřela svůj ropný vrt 15. července alespoň prozatímním uzávěrem,  dostalo se z něho do Mexického zálivu téměř 5 milionů barelů ropy. Takovéto množství uniklé ropy je zatím největší v historii. Podle odborníků v nejkritičtějším období vytékalo denně z vrtu až 62 000 barelů ropy, což je dvanáctkrát více, než jaké byly původní odhady vlády. Vrt se firma BP chystá úplně uzavřít tento týden.

3/8/2010

 

SOUDNÍ PROCES TÝKAJÍCÍ SE AMERICKÉHO SEZNAMU PLÁNOVANÝCH POPRAV BEZ PROCESU

Americká vláda se potýká s právní komplikací, týkající se postupů schvalování poprav amerických občanů obviněných z terorismu bez soudního řízení. V úterý americké lidskoprávní organizace Centrum pro ústavní práva a Americká unie občanských svobod zažalovaly vládu za to, že odmítla povolit soudní proces proti zmíněným postupům. Žalobu podal otec klerika Anwara al-Awlakiho, amerického občana žijícího v Jemenu, který je prvním americkým občanem uvedeným na seznamu CIA jako člověk, který má být zajat a zabit. Minulý měsíc byl al-Awlaki označen za „mimořádného globálního teroristu“, důsledkem čehož je trestné ho zastupovat jako právník u soudu. Bill Quigley z Centra pro ústavní práva řekl, že al-Awlaki má nárok na slyšení u soudu stejně jako jakákoli jiná osoba obviněná ze zločinu: „Podívejme se, americká vláda chce popravit amerického občana, protože vláda tvrdí, že je to terorista. Naším cílem je soudně zpochybnit tyto kroky. V současné době však musíme od vlády vůbec získat povolení opravňující nás u soudu vystupovat a hovořit o obviněné osobě. Podle našeho názoru je toto protiústavní. Žádáme tedy, aby soud toto pravidlo změnil a také nám povolil věnovat se jádru věci, to znamená za jakých okolností může vláda popravit někoho bez soudního rozsudku.”

4/8/2010

 

DOBROVOLNÍK SERVERU WIKILEAKS BYL ZADRŽEN A VYSLÝCHÁN OHLEDNĚ ZÁZNAMŮ Z VÁLKY V AFGHÁNISTÁNU

V průběhu amerického vládního vyšetřování serveru WikiLeaks a nedávného úniku více než 90 000 tajných vojenských záznamů došlo k několika událostem. Ve čtvrtek letištní úřady v Newarku zadržely a vyslýchaly sedmadvacetiletého dobrovolníka serveru WikiLeaks Jacoba Appelbauma. Jmenovaný byl tři hodiny vyslýchán a byl mu zabaven jeho laptop a tři mobilní telefony. Appelbaum je občanem Spojených států, jenž přiletěl do Newarku mezinárodní leteckou linkou. Vyšetřovatelé vojenského kriminálního oddělení mezitím podle zpravodajů vyslýchali dva studenty v Bostonu ohledně jejich vazeb na WikiLeaks a vojáka Bradleyho Manninga, hlavního podezřelého v tomto případu. Hacker Adrian Lamo, který Manninga udal, se nechal slyšet, že tito dva studenti se mu přiznali k asistenci Manningovi při stahování a distribuci těchto dokumentů.

2/8/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

 

 

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments