AKT-INFO 143
OSM AFGHÁNSKÝCH CIVILISTŮ ZEMŘELO PŘI ÚTOKU AMERIČANŮ

Podle úředníků v Afghánistánu v provincii Baghlan bylo při útoku, který provedly americké speciální jednotky, zabito osm civilistů a dvanáct dalších bylo zraněno. Administrátor kraje prohlásil, že mezi oběťmi útoku jsou i dvě ženy a dítě. Útok nazval „krutým činem“ proti civilistům. List The New York Times píše, že skupina vyšetřovatelů z okupační jednotky organizace NATO, vedené Američany, dorazila na místo útoku, kde má prozkoumat důkazy, týkající se těchto činů.

25/8/2010

 

OSN TVRDÍ, ŽE MALÁ MEZINÁRODNÍ POMOC OBĚTEM POVODNÍ V PÁKISTÁNU JE „MIMOŘÁDNÁ“

Čelní představitel OSN sdělil deníku Sunday, že nedostatek mezinárodní pomoci pro Pákistán je „docela mimořadný“. Více než 20 miliónů lidí bylo postiženo mohutnými záplavami. Ředitel krizových operací dětského fondu UNICEF Louis-Georges Arsenault prohlásil, že „Právě nyní je potřeba financování mnohem větší v porovnání s tím, co jsme obdrželi, přestože jde o zdaleka nejrozsáhlejší humanitární krizi, jaké jsme byli za poslední desetiletí svědky.“ Záplavy, které začaly v červenci, i nadále působí po celém Pákistánu velké škody. Během víkendu, kdy se záplavy rozšířili na jih Pákistánu, muselo být evakuováno nejméně 200 000 obyvatel provincie Sindh. Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti John Holmes k tomu pověděl: „Po celou dobu se snažíme vyrovnat s krizí, která je ohromná svou velikostí, počtem postižených i geografickým rozsahem. Lidé hovoří o jedné pětině státu, jenž je pod vodou.“ Podle časopisu Foreign Policy snaha získat peníze pro Pákistán prostřednictvím SMS zpráv přinesla zhruba 10 000 USD, v porovnání s 31 milióny USD vybraných pro Haiti při vynaložení podobného úsilí. V průměru bylo darováno každé oběti pákistánských povodní pouhých 16 USD, v porovnání s 1 249 USD pro každou z obětí asijské vlny tsunami v roce 2004 a 1 087 USD pro každou z obětí haitského zemětřesení. Představitelé OSN veřejně nespekulovali nad důvody těchto nesrovnalostí ve finančních prostředcích.

23/8/2010

 

IZRAELŠTÍ A PALESTINŠTÍ PŘEDSTAVITELÉ SOUHLASÍ S PŘÍMÝM VYJEDNÁVÁNÍM

Poprvé od konce roku 2008 se izraelští a palestinští představitelé dohodli, že zahájí přímá mírová jednání. Jednání mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem jsou naplánována na 2. září. Abbás s jednáními souhlasil, přestože Izrael vytrvale odmítá zastavit rozšiřování osad na Západním břehu Jordánu a bourání palestinských obydlí. Podle deníku The New York Times byl jedním z mála veřejně známých gest, které Izrael podnikl, „příslib vybudovat část pobřeží Mrtvého moře jako rekreační oblast pro Palestince za předpokladu, že do projektu budou zapojeni izraelští investoři.“

23/8/2010

 

ŠKOLA V TEXASU ODMÍTLA PŘIJMOUT DCERU LESBICKÉHO PÁRU

V americkém státě Texas soukromá křesťanská škola odmítla přijmout čtyřletou holčičku na základě toho, že její rodiče jsou lesbické ženy. Vedení školy St. Vincent’s Cathedral School prohlásilo, že Olivii Harrisonovou nepřijme jako žačku, neboť škola „se řídí výhradně křesťanskou vírou“. V rozhovoru pro zprávy televizní stanice CNN k tomu matka Olivie Jill Harrisonová dodala, že by se ani nepokoušela zapsat svou dceru do zmíněné školy, kdyby předem znala postoj vedení školy.

25/8/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments