AKT-INFO 144
ZATÍMCO HUMANITÁRNÍ KRIZE V IRÁKU POKRAČUJE, „VÁLKA PROTI TERORISMU“ SE PŘESOUVÁ NA JINÁ POLE

V době, kdy americký prezident Barack Obama ohlásil stažení amerických bojových jednotek z Iráku, Organizace pro uprchlíky při OSN hlásí, že Irák nadále čelí humanitární katastrofě a že jeden a půl milionu lidí je stále vysídleno. Představitel Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Daniel Endres vyjádřil znepokojení nad tím, že humanitární krize v Iráku muže byt zapomenuta, jelikož se pozornost přesouvá na jiná místa: „ Statistika říká, že ve většině poválečných území do sedmi let konflikt opětovně vzplane a velice často to lze přisoudit nedostatku mezinárodního zájmu a podpory v těchto kritických poválečných letech.” Tiskový mluvčí Bílého domu Robert Gibbs prohlásil, že Spojené státy rozšiřují válku proti Al-Kajdě a kromě Afghánistánu a Iráku útočí v Africe a na dalších místech: „Myslím, že prezident slíbil, že urychlí tempo války, a tak tedy nyní činí.“

31/8/2010

 

DENÍK PIŠE, ŽE AFGHÁNŠTÍ PŘEDSTAVITELÉ JSOU PLACENI CIA

Americký deník The Washington Post uvádí, že CIA odvádí pravidelné platby řadě vedoucích činitelů afghánské vlády. Některých využívá jako zdroje informací, jiní jsou placeni proto, aby byla zaručena jejich otevřenost vůči americkým představitelům. Tyto platby pokračují navzdory důkazům, že podněcují různé druhy korupce v afghánské vládě, zatímco americká vláda tvrdí, že se proti korupci snaží bojovat. Podle deníku The New York Times je jedním z těchto placených představitelů Mohammed Zia Salehi, který byl minulý měsíc zatčen za úplatkářství.

27/8/2010

 

ZPRÁVA OSN OBVIŇUJE RWANDSKÉ VOJÁKY Z GENOCIDY V KONGU

Chystaná zpráva Organizace spojených národů o Demokratické republice Kongo uvádí, že zločiny spáchané rwandskou armádou a konžskými povstalci v 90. letech v Kongu by mohly být klasifikovány jako genocida. Deník The New York Times píše, že zpráva OSN otevřeně zpochybňuje zažitý výklad událostí v této oblasti, následujících po rwandské genocidě v roce 1994. Zpráva OSN vznáší obvinění, že po ukončení genocidy ve Rwandě zavraždili rwandští vojáci pod vedením kmene Tutsi spolu se spřízněnými povstalci desetitisíce příslušníků kmene Hutu na území Konga. Pracovní verze této zprávy uvádí: „Většinu obětí tvořily děti, ženy, staří lidé a nemocní, kteří často trpěli podvýživou a pro útočící jednotky nepředstavovali žádnou hrozbu.“ Rwandská vláda, která je podporovaná Spojenými státy, zamítla závěry plynoucí ze zprávy OSN a vyhrožuje tím, že přehodnotí svou účast na mírových misích OSN, pokud bude tato zpráva zveřejněna

30/8/2010

 

MANAŽEŘI, KTEŘÍ NEJVÍCE PROPOUŠTĚLI, DOSTÁVALI NEJVYŠŠÍ PLATY

Podle nově publikované studie vedoucí manažeři mezinárodních obchodních společností, kteří v době ekonomické krize nejvíce propouštěli, si také zároveň odnášeli domů nejvyšší platy. Podle amerického Institutu pro politický výzkum (Institute for Policy Studies) vedoucí manažeři padesáti korporací, kteří nesou zodpovědnost za nejintenzivnější propouštění zaměstnanců ve Spojených státech, dostávali plat v průměru dosahující dvanácti milionů dolarů ročně. Tyto částky přesahovaly průměrné hodnoty vykazované indexem Standard & Poor’s 500 o čtyřicet dva procent. Studie zkoumala období mezi listopadem roku 2008 a dubnem 2010. V případě sedmdesáti dvou procent ze sledovaných firem byla propouštění zaměstnanců oznamována ve stejné době, kdy se zvyšovaly celofiremní zisky.

1/9/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments