AKT-INFO 145
ORGANIZACE SPOJENÝCH NÁRODŮ PŘIZNALA VLASTNÍ CHYBU A UVEDLA, ŽE V KONGU DOŠLO OD ČERVENCE K VÍCE NEŽ PĚTI STŮM ZNÁSILNĚNÍ

OSN zdvojnásobila svůj odhad počtu znásilnění, ke kterým došlo v Kongu od července, a přiznala částečnou zodpovědnost za to, že jim nedokázala zabránit. Podle současné zprávy OSN bylo přes 500 žen, dívek a kojenců znásilněno, když konžští a rwandští povstalci vyplenili město Luvungi a přilehlé oblasti. Trvalo tři týdny, než Organizace spojených národů zareagovala, přestože město leží pouze několik málo kilometrů od její základny. Zvláštní vyslanec OSN pro mírové mise Atul Khare v úterý přiznal částečnou vinu OSN:  "Ačkoliv primárně zodpovědný za ochranu svých civilistů je stát, jeho armáda a policie, je zjevné, že i my jsme selhali. Naše akce byly neadekvátní a tak došlo k nepřijatelně brutálním útokům rebelů na místní vesničany. Musíme postupovat lépe." Podle OSN bylo v letech 2008 i 2009 v Demokratické republice Kongo nahlášeno přes 15 000 znásilnění. Přesto OSN o měsíc odložila vydání zprávy, která obviňuje rwandskou armádu z páchání válečných zločinů a možná dokonce genocidy. Rwandská vláda má mocné mezinárodní spojence včetně Spojených států. Předběžná verze zprávy, která se minulý měsíc dostala na veřejnost, tvrdí, že rwandské vojsko vedené etnikem Tutsiů a jejich povstalečtí spojenci po genocidě z roku 1994 zabili desítky tisíc členů etnické skupiny Hutuů.

8/9/2010

 

MÉDIA NEBYLA OBJEKTIVNÍ  VE ZPRÁVÁCH O VRAŽDĚ ROMSKÉ RODINY V BRATISLAVĚ

S tím, jak vychází najevo detaily o zastřelení šesti členů romské rodiny a jedné přihlížející ženy, ke kterému došlo v Bratislavě minulý týden, dochází k přezkoumávání původního zpravodajství o této události a některá místní média jsou obviňována z rasově motivovaných předsudků vůči obětem. Čtyřicetiosmiletý střelec Lubomír Harman zastřelil šest členů romské rodiny včetně dvanáctiletého chlapce a ženu přihlížející z balkónu. Ve střelbě dále pokračoval, přičemž zranil patnáct dalších lidí včetně tříletého dítěte, než byl zastřelen policií. Slovenská policie a političtí představitelé se rychle snažili snížit závažnost útoku tvrzením, že nejde o rasově motivovaný čin. Prezident slovenské policie Jaroslav Spišiak se dokonce pokusil přenést zodpovědnost za tragédii na samotnou rodinu obětí, "neboť žili velice rušný sociální život a často přijímali návštěvy", přestože místní obyvatelé tvrdí opak. Přes snahu policie odvrátit pozornost od rasových motivů, svědci citovaní mezinárodními médii prohlašují, že Harman byl dlouhodobě známý svojí záští vůči Romům. "Byl vždy k lidem s jinou barvou pleti velmi nepřátelský a nenáviděl nás. Měl na nás spadeno.", řekla vnučka jedné z obětí." Slovenská média rychle uveřejnila spekulace některých politiků, že oběti byli hluční a nepořádní lidé stále vytvářející problémy. Ta samá média však často opomněla ocitovat místní obyvatele, kteří tvrdí, že vyvražděná rodina se chovala slušně a normálně a neměla s policií žádné problémy.

6/9/2010

 

BAHRAJN ZESILUJE REPRESI VŮČI OPOZICI A HNUTÍ ZA LIDSKÁ PRÁVA

V Bahrajnu zesílily vládní zákroky proti opozici a hnutím za lidská práva. V průběhu víkendu bylo zadrženo dvacet tři lidí a obviněno z plánování násilného svržení bahrajnské vlády. Mezi podezřelými jsou jak prominentní zástupci opozice, tak aktivisté za lidská práva. Během zákroků bylo během měsíce zatčeno nejméně 250 lidí. Nabeel Rajab z Bahrajnského centra pro lidská práva sdělil novinářům, že čelí možnému zadržení, a kritizoval Spojené státy a Evropskou unii za to, že podporují bahrajnský režim a soustřeďují se pouze na obchod s ropou, díky čemuž může režim pokračovat v porušování lidských práv.

7/9/2010

 

IZRAELSKÝ MINISTR ZAHRANIČÍ PROHLÁSIL, ŽE MÍROVÁ DOHODA JE NEMOŽNÁ A BUDOVÁNÍ OSAD BUDE POKRAČOVAT

Izraelský ministr zahraničí odmítl možnost izraelsko – palestinské mírové dohody, když tento měsíc otevřeně přislíbil pokračování budování osad. Avigdor Lieberman v neděli prohlásil, že mírová dohoda je nedosažitelná a odmítl prodloužení částečného pozastavení budování osad na Západním břehu Jordánu. Lieberman řekl: „Nesouhlasíme s prodloužením pozastavení budování osad, ani na tři měsíce, ani na rok, půl roku nebo i jen na jedinou minutu. Je třeba pochopit, že podepsání přesvědčivé mírové dohody, která by znamenala konec konfliktu, uspokojení vzájemných požadavků a uznání Izraele jako národního státu Židů je nedosažitelný úkol jak v příštím roce, tak v příští generaci.“ Liebermanův komentář zazněl jen pár dní poté, co izraelský premiér Benjamin Netanyahu a palestinský president Mahmoud Abbas souhlasili, že počínaje summitem, který proběhne příští týden ve Washingtonu, povedou pravidelné rozhovory zprostředkované Spojenými státy.

7/9/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments