AKT-INFO 146
 

SEDM CIVILISTŮ ZABITO PŘI ÚTOKU AMERICKÝCH A IRÁCKÝCH SIL

Při koordinovaném útoku amerických a iráckých jednotek zahynulo nejméně sedm iráckých civilistů. Ve středu vtrhli američtí i iráčtí vojáci do třech domů ve městě Falúdža. Podle novinářské skupiny McClatchy Newspapers americko-irácký tým použil výbušniny a zastřelil členy dvou rodin. Mladý chlapec řekl novinářům, že vojáci zabili jeho otce a tři bratry. Jeden z nich chodil teprve do páté třídy. Při útoku byli zraněni čtyři lidé včetně devadesátileté ženy. Sestra jedné z obětí řekla: “Kde je naše vláda? Jak mohou tvrdit, že americké bojové jednotky odjely? Uprostřed noci zde útočí na naše rodiny, vyvolávají strach a zabíjejí.  Kde je armáda a kde je policie?” Tato razie byla nejkrvavější operací  amerického vojska od doby, kdy americký prezident Barack Obama na začátku září vyhlásil oficiální konec bojů v Iráku.

16/9/2010

 

AMERIČTÍ VOJÁCI JSOU OBVINĚNI ZE ZABÍJENÍ AFGHÁNSKÝCH CIVILISTŮ PRO ZÁBAVU

Deník Guardian uvedl, že dvanáct amerických vojáků čelí obvinění z vytvoření tajného „zabijáckého týmu“, který údajně pomocí střelných zbraní a výbušnin zabíjel náhodné afghánské civilisty a sbíral jejich prsty jako trofeje. Pět z vojáků je obviněno ze zavraždění tří Afghánců, kteří byli údajně zabiti pro zábavu při několika nezávislých útocích v průběhu tohoto roku. Sedm dalších bylo obviněno z krytí vražd a napadení rekruta, který na vraždění upozornil, když podával zprávu o dalších přestupcích. Všichni vojáci jsou členy dělostřelecké brigády Stryker, která má základnu v Kandaháru v jižním Afghánistánu. Zároveň otec jednoho z obviněných vojáků tiskové kanceláři Associated Press sdělil, že se několikrát pokoušel doručit americké armádě naléhavou zprávu od svého syna o tom, že vojáci v jeho jednotce zabili afghánského civilistu a plánují další vraždy.

10/9/2010

 

INDICKÁ POLICIE ZABILA 18 LIDÍ PŘI NEPOKOJÍCH V KAŠMÍRU

V provincii Kašmír, která je pod správou Indie, se v pondělí udály největší násilnosti od protestů za nezávislost před třemi měsíci. Indická policie zabila 18 lidí, poté co tisíce lidí vyšli do ulic a otevřeně tak porušili zákaz vycházení. Přes sto lidí bylo zraněno. Protesty patrně zažehlo rozhořčení nad plánem amerického pastora Terryho Jonese spálit korán. Jones ovšem nakonec svůj plán neuskutečnil. Indická vláda zrušila všechny komerční lety do Kašmíru a rozšířila zákaz vycházení do dalších oblastí.

14/9/2010

 

ZPRÁVA UNIKLÁ DO MÉDIÍ VYVOLÁVÁ SPOR O LEGALITĚ DEPORTACÍ ROMŮ

Francouzská vláda se dostala do palby mezinárodní kritiky ohledně masových odsunů romských přistěhovalců do Rumunska a Bulharska. Od konce července Francie deportovala přes tisíc Romů. Komisařka Evropské unie pro spravedlnost Viviane Reding vyzvala v úterý Evropskou unii, aby zahájila právní stíhání France kvůli porušování unijních zákonů, které zakazují diskriminaci na základě etnické skupiny či národnosti. Francouzský ministr pro imigraci Eric Besson však trvá na tom, že deportace se netýkají výhradně Romů. Podle něj k nim francouzská vláda přistupuje stejně jako k jakýmkoli jiným migrantům z Evropské unie, kteří nesplňují požadavky francouzských zákonů na legální pobyt. Avšak v interní zprávě určené francouzským úředníkům, kterou podepsal vedoucí ministerstva vnitřních záležitostí Brice Hortefeux a která pronikla do médií, stojí: „Během tří měsíců musíme evakuovat tři sta táborů či nelegálních osad. Romské tábory jsou prioritou. Je na každém prefektovi (státní regionální zástupce), aby ve svém regionu začal s odstraňováním nelegálních táborů, obzvláště těch romských.“ Tento dokument spustil ostré reakce ze strany opozice a kritiků francouzské politiky vysídlování. „Dokážete si představit, že by existovala nějaká taková úřední výzva, která by specificky jmenovala Židy či Araby?“ říká Stephane Maugendre, právnička a předsedkyně francouzské občanské organizace Informační a podpůrná skupina pro imigranty. Francouzská vláda se brání evropskému i mezinárodnímu odsouzení a tvrdí, že mnoho deportací se událo „dobrovolně“. Obyvatelé romských táborů totiž obdrželi malou finanční částku, pokud souhlasili se svým odjezdem. Z vyjádření francouzské vlády není jasné, zda by v případě nesouhlasu byli či nebyli tak jako tak deportováni.

15/9/2010

 

PENTAGON SE SNAŽÍ SKOUPIT A ZNIČIT VÝTISKY MEMOÁROVÉ KNIHY O VÁLCE V AFGHÁNISTÁNU

List New York Times přinesl zprávu o krocích Pentagonu, který chce zakoupit a zničit všech deset tisíc výtisků prvního vydání memoárové knihy pojednávající o válce v Afghánistánu. Důvodem je to, že má údajně obsahovat i tajné vojenské informace. Knihu nazvanou Operace temné srdce napsal Anthony Shaffer, bývalý agent pro hlavní americké vojenské zpravodajské služby (DIA), armádní důstojník a rezervista. Vojenští recenzenti původně knihu schválili k publikaci, avšak DIA až po vydání v knize shledala přes dvě stě stran, které by mohly obsahovat informace oficiálně utajované před veřejností. Publikace má obsahovat Shafferovy osobní zkušenosti z tajných operací, včetně několika misí, při kterých americký Úřad pro státní bezpečnost prováděl tajné odposlechy. 

10/9/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments