AKT-INFO 147
ZPRAVODAJSTVÍ CNN ODMÍTLO VYSÍLAT VIDEOZÁZNAM UKAZUJÍCÍ VÁLEČNÝ ZLOČIN V IRÁKU

Významný australský válečný korespondent Michael Ware veřejně oznámil, že televize CNN odmítla vysílat jeho videozáznam, na kterém zachytil zjevný válečný zločin, který spáchali američtí vojáci v Iráku. V rozhovoru pro australskou stanici ABC Michael Ware řekl, že byl svědkem toho, jak americký voják zastřelil ranou zezadu do hlavy dospívajícího iráckého  chlapce. Chlapec pak ležel nedaleko vojáků a dvacet minut umíral . Podle Warea  se televize CNN vyjádřila, že nahrávka zobrazuje příliš znepokojující záběry na to, aby mohla být odvysílána. Michael Ware však nemůže záznam ukázat jinde, neboť CNN si na video ponechala veškerá autorská práva.

21/9/2010

 

VYSOCÍ AMERIČTÍ VLÁDNÍ ČINITELÉ VYJÁDŘILI POCHYBNOSTI O VÁLEČNÉ STRATEGII V AFGHÁNISTÁNU

Na světlo vyšly dosud neznámé podrobnosti o vnitřním rozdělení americké vlády týkající se současného amerického přístupu k válce v Afghánistánu. Ve své knize, která má vyjít příští týden, reportér pro deník Washington Post Bob Woodward píše, že vysocí představitelé Bílého domu mají pochybnosti o tom, zda strategie amerického prezidenta Baracka Obamy bude úspěšná. Woodward cituje prezidentova nejvyššího poradce v otázkách války v Afghánistánu Douglase Luteho a také zvláštního vyslance pro Afghánistán Richarda Hoolbroka, podle nichž americká strategie není udržitelná a neodpovídá Obamovým osobním postojům.  Pochyby ohledně kroků v Afghánistánu zadaly podnět k osobním útokům mezi jednotlivými představiteli Bílého domu. Přestože Obama schválil v první polovině tohoto roku navýšení vojenských jednotek pro Afghánistán o 30 000 vojáků, podle Woodworda Obama zpočátku naléhal na své poradce, aby vyvinuli strategii, která by zamezila zásadnímu zintenzivnění konfliktu. Obama je pak citován, jak soukromně řekl, že má dva roky na to, aby změnil kurz neúspěšně pokračující války v Afghánistánu, jinak že ztratí důvěru veřejnosti. Obama údajně také požádal vysoké úředníky, aby v případě, že by válku nebylo možné vyhrát, připravili „strategii odchodu“. Dalším odhalením, které nová kniha přinesla, je informace, že CIA  již delší dobu řídí afghánské polovojenské jednotky o 3 000 mužích, známé jako Counterterrorism Pursuit Teams, které provádějí utajené mise v Pákistánu. Dále Woodward v knize píše, že Obama zachoval či ještě rozšířil čtrnáct příkazů pro zpravodajské služby, které vydal již bývalý prezident Bush a které upravují právní půdu pro tajné operace agentury CIA po celém světě. Woodward také cituje poznámky amerických tajných zpravodajských služeb o tom, že afghánskému prezidentu Hamídu Kárzáímu byla diagnostikována maniodepresivní porucha.

22/9/2010

 

VĚTŠINA AMERIČANŮ JE PROTI ÚTOKU NA ÍRÁN

V souvislosti s rostoucím napětím mezi Spojenými státy a Íránem proběhl v USA nový průzkum veřejného mínění, který ukázal, že většina Američanů nesouhlasí s vojenskou akcí proti Íránu a upřednostnila by na Středním východě neutrálnější americkou politiku. Podle Chicagské rady pro globální záležitosti (Chicago Council on Global Affairs) by méně než pětina Američanů podpořila vojenský útok na Írán, pokud by Irán pokračovalv jaderném programu. Dvě třetiny uvedly, že chtějí, aby vláda Spojených států zachovala v izraelsko-palestinském konfliktu neutrální stanovisko.

20/9/2010

 

VĚDCI VARUJÍ, ŽE REKORDNÍ TEPLOTY OHROŽUJÍ SVĚTOVÉ KORÁLOVÉ ÚTESY

Přestože v Evropě bylo chladnější léto, vědci varují, že rekordní teploty, které byly zaznamenány tento rok na většině zeměkoule, ohrožují korálové útesy. Podle zprávy, kterou přinesl deník New York Times, dochází v korálových útesech k jejich rozsáhlému vybělování či ztrátě zabarvení. Útesy ztrácí svou barvu jako poslední pokus o přežití při vyšších teplotách. K procesu vyblednutí útesů došlo v historii již jednou. V roce 1998, který byl zaznamenán jako nejteplejší rok, odumřelo kolem šestnácti procent korálů v mořských mělčinách. Podle odborníků by ztráta barvy mohla být předzvěstí dalšího kola mizení korálů, což by následně ohrozilo širší ekosystémy a rybářské oblasti, které zásobují jídlem miliony lidí.

 22/9/2010

 

AMERICKÝ ÚŘAD ZAKAZUJE PROPAGOVAT POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBKY JAKO GMO-FREE

Americký úřad, který má na starosti kvalitu potravin a léčiv (FDA), prosazuje vůči výrobcům potravin striktní politiku zákazu oznamovat, že jejich výrobky neobsahují geneticky modifikované suroviny. Reklama zdůrazňující, že výrobek neobsahuje geneticky modifikované suroviny, podobně jako reklama, která prohlašuje výrobek za vyhovující postupům organického zemědělství, vytváří podle současných předpisů ve Spojených státech nekalou soutěž vůči výrobcům potravin, kteří používají geneticky modifikované plodiny. Americká vládní politika se drží principu, že výrobci potravin by neměli mít povinnost odhalit, zda jejich výrobky obsahují geneticky modifikované suroviny. Společnosti, které nabízejí geneticky nemodifikované (GMO-free) potraviny potom  tímto ohrožují jejich právo na diskrétnost. Podle deníku Washington Post poslala FDA „vlnu vynucovacích dopisů“ společnostem, které propagují na svých etiketách GMO-free výrobky. Přední kritik současné politiky, kongresman Dennis Kucinich, prohlásil: „Toto ve mně vyvolává pochybnosti o tom, čí zájmy FDA hájí. Zcela jasně ochraňují průmysl a ne veřejnost.“

20/9/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments