AKT-INFO 148

AMERICKÉ SOUDY ZPROSTILY FIRMY ZODPOVĚDNOSTI ZA PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V ZAHRANIČÍ

Americký odvolací soud rozhodl, že podle současného práva firmy již nemohou být souzeny za spoluúčast na porušování lidských práv v zahraničí. Soud rozhodl, že trestné řízení na základě stížností podaných cizinci může být vedeno pouze proti jednotlivým osobám, nikoli však firmám. Podle tohoto prohlášení nelze vést soudní řízení proti obrovské ropné korporaci Royal Dutch Shell obviňované ze spoluúčasti na mučení a zabití několika nigerských aktivistů, včetně Kena Saro-Wiwy. Jeden ze soudců, Pierre Leval, však vyjádřil svůj  disentní názor:  „Toto většinové rozhodnutí znamená ránu pod pás mezinárodnímu právu a z něho vyplývajícím závazkům, které chrání základní lidská práva… Pokud bude platit toto nové soudní rozhodnutí, obchodní společnosti budou mít volnou ruku při obchodování s otroky, budou moci zaměstnávat námezdní vojáky, kteří vykonají špinavou práci pro despotické politiky, budou moci provádět genocidy, budou řídit mučící vězení, kam despotičtí vládci pošlou své oponenty, nebo se budou moci podílet na pirátství – to vše bez jakékoli zodpovědnosti za oběti těchto činů“.

29/9/2010

 

ŽIDOVŠTÍ CESTUJÍCÍ NA HUMANITÁRNÍ LODI SI STĚŽUJÍ NA NÁSILÍ ZE STRANY IZRAELSKÉ JEDNOTKY

Další mezinárodní loď s humanitární pomocí se tento týden pokusila dodat malé množství lékařské pomoci do palestinské oblasti Gazy. Tentokrát loď vezla skupinu mezinárodně uznávaných židovských vůdců a aktivistů. V úterý na loď vstoupili členové Izraelského  námořnictva a cestující zadrželi. Osm z devíti aktivistů, kteří byli na lodi, bylo poměrně rychle propuštěno. Ti nyní obviňují Izraelské námořnictvo z nepřiměřeného chování během zákroku. Posádka lodi se snažila dodat do pásma Gazy symbolickou humanitární pomoc, která měla narušit izraelskou blokádu pásma Gazy. Jeden z pasežérů, izraelský aktivista a bývalý pilot Izraelských leteckých jednotek Yonatan Shapira řekl, že byl zbit a že na něj byl použit elektrický paralyzér:  „Vojáci se k nám chovali brutálním způsobem. Mě zasáhli elektrickým paralyzérem a zacházeli se mnou surově…. A teď dávají vinu nám. Obviňují nás z toho, že jsme napadli vojáky a že jsme jim vyhrožovali. Ale všechno je samozřejmě jinak. Je to naprostá lež.“ Mezi dalšími cestujícími byl i dvaaosmdesátiletý Reuven Moskovitz, trvale žijící v Izraeli, který jako dítě žil pod nacistickou okupací v Rumunsku a přežil holocaust. Moskovitz vysvětloval novinářům svou přítomnost na lodi s humanitární pomocí Gaze. „Mluvíme tu o zhruba milionu a půl lidí, o 800 000 dětí. Když jsem byl malý, byl jsem pět let vězněn. Nikdy na to nezapomenu. V noci nemohu spát. Mám ošklivé sny, které mě pronásledují celý život. Máte vůbec představu, co působíme lidem v Gaze a co děláme našim vlastním vojákům?“

29/9/2010

 

TÝRANÍ IRÁČTÍ VĚZNI ZADRŽOVANÍ V ABÚ GHRAIB DOSUD NEZÍSKALI ŽÁDNÉ ODŠKODNĚNÍ

Zpravodajská agentura Associated Press odhalila, že podle záznamů americké armády nikdo z iráckých vězňů mučených ve věznici Abú Ghraib dosud neobdržel  od Spojených států žádné odškodné, navzdory slibům bývalého amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda. Rumsfeld v roce 2004 sdělil americkému Kongresu, že pokládá za správné odškodnit irácké vězně, kteří byli týráni. Doslova prohlásil: „To je ta správná věc, kterou bychom měli udělat. A je mým úmyslem postarat se o to, že tak učiníme.“ Po šesti letech neexistuje ani žádný doklad platby ani armáda nemůže prokázat, zda nějaké odpovídající platby proběhly neoficiálně prostřednictvím iráckých čelních představitelů.

26/9/2010

 

STAVBY USEDLOSTÍ NA ZÁPADNÍM BŘEHU POKRAČUJÍ

Izraelští usedlíci na okupovaném Západním břehu Jordánu v pondělí znovu zahájili stavební práce, den poté co skončilo desetiměsíční stavební moratorium. V usedlosti Oranit začali buldozery připravovat základy pro další nové domy pro Izraelce. Palestinský prezident Mahmoud Abbás pohrozil, že ukončí přímá mírová vyjednávání s Izraelem, pokud moratorium nebude prodlouženo. Navzdory Abbásově hrozbě mnozí izraelští zákonodárci vyzývají k výstavbě dalších usedlostí. Aryeh Eldad, člen izraelského Knessetu, prohlásil: „Začneme stavět tak jako dřív. Doufáme, že zítra ráno uvidíme stavbu dalších a dalších nových domů v Judee a Samáří, které zaplní mezeru, která se otevřela během moratoria.”

27/9/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments