AKT-INFO 149
VE ČTYŘICÁTÝCH LETECH AMERIČTÍ LÉKAŘI TAJNĚ INFIKOVALI STOVKY GUATEMALCŮ 

 Americká profesorka nedávno zkoumala staré spisy v knihovně a objevila dokumentaci, která dokazuje, že ve čtyřicátých letech minulého století američtí lekaři podporovaní státem úmyslně nakazili téměř sedm set nic netušících Guatemalců, včetně vojáků a psychicky nemocných pacientů, syfilisem. Infikace pacientů byla součástí vědeckého vyzkůmu, který měl zjistit působení penicilinu. Dosud není jasné, zda pacienti vůbec kdy byli z nemoci léčeni. Několik hodin poté, co byla tato zjištění zveřejněna, americký prezident Barack Obama vyjádřil guatemalskému prezidentu Álvaru Colomovi omluvu. Guatemalský prezident nazval tyto pokusy „zločiny proti lidskosti“. Prezident Colom také oznámil, že spolu s guatemalskou vládou nyní zjišťuje, zda mohou tento případ řešit u mezinárodního soudu. Zmíněný experiment, prováděný v Guatemale, je jen nejčerstvější z odhalených tajných lékařských pokusů na lidech prováděných se souhlasem americké vlády. Vedoucí této studie Dr. John Cutler se však také podílel na znamém případu pokusů na klinice v městě Tuskegee. Vědečtí výzkumníci pracující pro instituce americké vlády v ní čtyřicet let tvrdili pacientům černé pleti, že jsou léčeni na syfilis, i když ve skutečnosti jim naopak žádnou léčbu nepodávali, ale zkoumali dlouhodobý  postup této nemoci v těle neléčených pacientů. 

6/9/2010

 

IZRAEL VYHOSTIL NOSITELKU NOBELOVY CENY MÍRU MAIREAD MAGUIRE

Nejdříve izraelské úřady zakázaly nositelce Nobelovy ceny míru Mairead Maguire vstup do země na letišti  Bena Guriona. Týden po té ji vyhostili. Celý uplynulý týden strávila ve vazbě. Její snaha vstoupit do Izraele byla odpovědí na dřívější rozhodnutí vydané izraelskými úřady zakázat jí vstup do země po dobu deseti let. Izraelská strana vydala zákaz poté, co se Maguire objevila mezi cestujícími na lodi, která se před nedávnem do oblasti Gazy pokusila přepravit humanitární pomoc. Loď s pasažéry zadrželi izraelští vojáci, kteří loď donutili připlout do Izrale místo do Gazy. Před svým vyhoštěním Mairead Maguire novinářům vysvětlila své stanovisko, proč chtěla poukázat na zákaz cestování stanovený Izraelem: „Je to proto, že tuto zemi miluji a je mi velmi smutno z toho, že tu vidím tolik utrpení. Přijela jsem podpořit všechny ty, kteří pracují na tom, aby došlo k míru a k usmíření. Věřím, že v této zemi bude mír, bude to však jen tehdy, až Izrael ukončí apartheid a etnické čistky proti Palestincům.“ Další nositelka Nobelovy ceny Jody Williams na obranu Mairead Maguire řekla: „Mairead je přesvědčená, že tím, že se plavila na oné lodi, se ničím neprovinila. Tu loď napadli v mezinárodních vodách a ta loď – tedy i Mairead Maguire – byla nucena připlout do izraelského přístavu, a pak slyšíte, že se nesmí vrátit do Izraele. V prvé řadě ona vůbec neměla v úmyslu v Izraeli skončit“.

5/9/2010

 

IZRAELŠTÍ USEDLÍCI PODPÁLILI PALESTINSKOU MEŠITU

Na okupovaném Západním břehu Jordánu, ve vesnici Beit Fajjar jižně od Betléma, podpálili v pondělí ráno izraelští usedlíci palestinskou mešitu. Místní úřady prohlásili, že oheň byl založen osadníky, kteří nesouhlasí s výzvami znovu zastavit výstavbu domy pro Izraelce na Západním břehu. Palestinští zastupitelé žhářství odsoudili a označili ho za „vážnou eskalaci násilí páchaného usedlíky“ proti Palestincům. Mezitím byli v Izraeli odsouzeni i dva izraelští vojáci, kteří použili devítiletého palestinského chlapce jako lidský štít, když ho místo sebe nutili hledat nastražené výbušniny v průběhu útoku na Gazu v roce 2009.

4/9/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments