AKT-INFO 153
SPOLEČNOSTI BP A HALLIBURTON IGNOROVALY TRHLINY V BETONU ROPNÉHO VRTU

Tým odborníků americké vlády vyšetřující únik ropy na pobřeží Mexického zálivu tvrdí, že ropná společnost BP a jeden z jejích hlavních dodavatelů, společnost Halliburton, nebraly na vědomí kritický stav povrchových trhlin několik týdnů před výbuchem ropného vrtu Macondo. Komise zabývající se únikem ropy, National Oil Spill Commission, minulý týden prohlásila, že výsledky mnohočetných testů prokázaly nestabilitu betonové kaše, která tento vrt těsnila a pravděpodobnost, že nevydrží. Dané společnosti však navzdory těmto zjištěním ve svém betonování i nadále pokračovaly. V dalších zprávách BP zveřejnila své zisky za poslední čtvrtletí, totiž první zisky od 20. dubna, kdy došlo k ropné havárii, která byla jedna z nejhorších ekologických katastrof v dějinách. Dnes společnost BP oznámila, že její zisk za třetí čtvrtletí tohoto roku činí 1, 79 miliard dolarů. Americké Ministerstvo vnitra se mezitím dostalo pod palbu kritiky za to, že si najalo norskou firmu DNV, která již dříve vydávala certifikaci k bezpečnostním zařízením na ropném vrtu firmy BP, na němž došlo ke zmíněné katastrofě, aby nyní provedlo inspekci přístroje, který měl zabránit úniku ropy. Firma DNV dostala smlouvu na zakázku v hodnotě 1,3 milionů dolarů, aby prošetřila zařízení, které mělo na ropném vrtu zabránit možnému selhání. Firma DNV však v letech 2007 a 2009 těsně před havárií schválila bezpečnostní opatření na vrtu firmy BP, který později explodoval, včetně zařízení, které mělo zabránit únikům ropy.

2/11/2010

SPOJENÉ STÁTY ZVAŽUJÍ PLÁN, ŽE POŠLOU DO JEMENU VRAŽDÍCÍ KOMANDA

Americký list Wall Street Journal uvedl, že americká vláda zvažuje poslání komand elitních zabijáků do Jemenu, kde by měli popravit militantní bojovníky, o kterých se domnívá, že jsou spojeni s al-Kájdou. V rámci jednoho se zvažovaných plánů by došlo k odeslání speciálních jednotek (Joint Special Operation Command) pod kontrolou CIA, což by vládě Spojených států dalo větší právní svobodu při útocích bez výslovného svolení jemenské vlády. Bílý dům též zvažuje posílení arsenálu těchto týmů v boji s jemenskými extremisty ozbrojenými bezpilotními letouny CIA. O rozšíření americké role v Jemenu se začalo jednat několik dnů po odhalení spiknutí, při kterém měly být z Jemenu do chicagských synagog odeslány dvě bomby schované v počítačových tiskárnách.

1/11/2010

 

UGANDSKÉ NOVINY MAJÍ PŘESTAT ÚTOČIT NA HOMOSEXUÁLY

Soudce v Ugandě nařídil novinám, aby přestaly publikovat jména a fotografie Uganďanů, kteří jsou podle vyjádření novin lidé s homosexuální orientací, a vyzval k tomu, aby byli tito lidé hlášeni policii či dokonce zabíjeni. Časopis Rolling Stone zveřejnil minulý měsíc článek se jmény sta „top“gayů a lesbiček a žlutým poutačem, na němž stálo pouhé: „Pověste je“. Další článek napsaný v podobném duchu se objevil tuto neděli. Ugandský časopis Rolling Stone nemá nic společného s americkým časopisem nesoucí stejné jméno.

29/10/2010

 

MAJITEL RESTAURACE MCDONALD’S POŽADOVAL PO SVÝCH AMERICKÝCH ZAMĚSTNANCÍCH, ABY VOLILI REPUBLIKÁNY

Vedoucí představitelé amerického státu Ohio zahájili vyšetřování poté, co majitel jedné restaurace McDonald’s ve městě Canton upozornil pracovníky, že pokud by tento týden v amerických volbách do Kongresu zvítězili demokraté, tak by pracovníci restauraci nedosáhli zvýšení platu. Pracovníci McDonaldu dostali společně s výplatní páskou také zprávu od majitele restaurace se seznamem republikánských kandidátů, které mají volit. Majitel doslova napsal: „Pokud budou zvoleni ti správní lidé, budeme moci pokračovat se zvyšováním platů a zaměstnaneckých benefitů podle současné úrovně nebo i nad ni. Pokud budou zvoleni ti druzí, tak pokračovat nebudeme.“

1/11/2010


=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

    

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments