AKT-INFO 154


OBAMA PROHLÁSIL, ŽE ROZŠIŘOVÁNÍ IZRAELSKÝCH OSAD „NIKDY NEPOMŮŽE” MÍROVÉMU JEDNÁNÍ

Americký prezident Barack Obama se vyjádřil mírně kriticky k nejposlednějším plánům Izraele, podle nichž bylo mělo být vystaveno na tisíc domů pouze pro izraelské osadníky v okupovaném Východním Jeruzalémě, a na osm set dalších takových domů v osadě Ariel na Západním břehu. Během své návštěvy Indonésie Obama řekl, že rozšiřování izraelských osad „nikdy nepomůže“ mírovému jednání. Mezitím pak na Západním břehu palestinský vyjednavač Sajíb Irikát apeloval na Spojené státy, aby požadovaly stažení Izraele za hranice z roku 1967: „Proto apelujeme na Spojené státy americké a Evropskou unii, aby, pokud chtějí zajistit pokračování řešení dvou států a zachování mírového procesu, reagovaly na izraelský unilateralismus tak, že uznají palestinský stát s hranicemi, které byly stanoveny v roce 1967, včetně Východního Jeruzaléma jako hlavního města.“ Také tento týden izraelský premiér Benjamin Netanjahu na své cestě po Spojených státech promluvil o izraelsko-palestinských vztazích v pondělí v americkém New Orleansu. Přestože pronesl projev před valným shromážděním americké Židovské federace, jeho řeč opakovaně přerušovali mladí židovští aktivisté z organizace Židovský hlas pro mír. Ve svém projevu Netanyahu prohlásil: „Budu mluvit o lidech, kteří se snaží zpochybňovat legitimitu Izraele, ale mají opravdu chybný terč.” Na to americký židovský aktivista vykřikl z davu: „Okupace zpochybňuje legitimitu Izraele.”

10/11/2010

 

V NĚMECKU POKRAČUJÍ PROTESTY PROTI JADERNÉ ENERGETICE

V pondělí v Německu pokračovaly rozsáhlé akce občanské neposlušnosti při protestech aktivistů proti přepravě jaderného odpadu po železnici. Tisíce aktivistů zablokovaly železnici. Někteří se na ni posadili, jiní se připoutali ke kolejím a další se spustili na lanech ze železničních mostů. Poté, co byl odpad naložen na kolonu nákladních vozidel, aktivisté Greenpeace použili vozidlo maskované jako pivovarnický vůz k zablokování kolony vezoucí jaderný náklad do cílové zastávky v opuštěných solných dolech. Kvůli protestům dorazil nakonec jaderný odpad k cíli se zpožděním 92 hodin. Aktivista Greenpeace, Tobias Riedl, vysvětlil, že hlavním důvodem protestů je plán vlády prodloužit oficiálně povolenou životnost jaderných elektráren o 12 let, kvůli čemuž vznikne více jaderného odpadu, pro který neexistuje technicky proveditelný plán bezpečného uložení: „Aktivisté Greenpeace demonstrují proti nezodpovědné jaderné politice kancléřky Merkelové. Prodloužení životnosti jaderných elektráren znamená vytvoření dalších téměř 5000 tun jaderného odpadu, se kterým si nikdo neví rady.“

9/11/2010

 

MANAŽER FINANČNÍHO FONDU SE VYHNUL SOUDU ZA ZLOČIN DÍKY SVÉMU ZAMĚSTNÁNÍ

Bohatý manažer amerického hedgeového fondu se vyhnul soudu za vážný zločin, jelikož se oblastní prokurátor domnívá, že by odsouzení mohlo poškodit manažerovo velmi dobře placené zaměstnání. Martin Erzinger, manažer vysoce spekulativního finančního fondu u firmy Smith Barney, údajně v americkém státě Colorado srazil cyklistu svým mercedesem a z místa nehody ujel. Cyklista utrpěl zranění páteře a krvácení do mozku. Cyklistův advokát byl šokován rozhodnutím místního prokurátora, Marka Hurlberta, který se rozhodl obvinit Erzingera pouze z přestupku. Hurlbert své rozhodnutí odůvodnil: „Odsouzení ze zločinu má velmi vážný dopad na zaměstnání někoho, kdo má profesi jako pan Erzinger, a to mělo jistý vliv na rozhodnutí.”

9/11/2010

 

MÍROVÍ AKTIVISTÉ SABOTOVALI PRODEJ BUSHOVÝCH PAMĚTÍ

Skupina mírových aktivistů započala nenásilnou „partyzánskou válku“ s cílem narušit prodej právě publikovaných pamětí Decision Points (Momenty rozhodnutí) bývalého amerického prezidenta George W. Bushe. V blogu nazvaném Waging Nonviolence (Boj nenásilím) aktivisté vyhlásili požadavek, aby lidé v knihkupectví přemísťovali výtisky těchto pamětí do oddělení pro knihy o sociopatii a zločinnosti. V úterý se před knihkupectvím v Texasu sešla skupinka demonstrantů v době, kdy Bush podepisoval čtenářům své knihy. Demonstrující žádali zatčení Bushe za to, že vydal souhlas s mučením a spustil válku v Iráku.

10/11/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments