AKT-INFO 155
 

VOLÁNÍ PRO UKONČENÍ SEGREGACE V ČESKÝCH ŠKOLÁCH PŘESAHUJÍ EVROPU

Lidskoprávní organizace Amnesty International spustila mezinárodní kampaň, v níž vyzývá Českou republiku, aby okamžitě učinila opatření, která by ukončila rasovou segregaci ve školách. V listopadu roku 2007 Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že systematická diskriminační praxe umisťování romských dětí do zvláštních škol pro lehce mentálně postižené porušovala práva romských dětí na vzdělání. Od rozhodnutí soudu však uplynuly tři roky a diskriminace nadále pokračuje. Děje se tomu navzdory nařízení, podle něhož měla Česká republika vykonat rozsudek a umožnit rovný přístup romských dětí ke vzdělání, kterého se budou společně účastnit jak děti většinové populace, tak i děti pocházející z populace menšinové. Přestože došlo k přejmenování zvláštních škol na „praktické školy“, velké změny v učivu se nekonaly. Počet romských dětí nadále v „praktických školách“ převládá – v některých školách tito školáci tvoří až 80 procent žactva. Romské děti pochází často ze sociálně znevýhodněných rodin, mluví jiným než českým jazykem a běžné základní školy nezvládají vycházet vstříc jejich potřebám. Nakonec pak romské děti končí ve školách, které jsou výhradně segregované a kde je úroveň poskytovaného vzdělání výrazně nižší než ve školách, kde jsou děti většinové populace. Ty romské děti, které chodí do škol s neromskými spolužáky, se učí často v oddělených třídách a jsou vystaveny diskriminaci a šikaně. Tento týden organizace Amnesty International vydala zprávu, v níž uvádí případ dívky Sabiny, která v roce 1998 ve věku šesti let začala navštěvovat první ročník běžné základní školy. Učitelka s ní však odmítala mluvit a zapojovat ji do třídních aktivit. Holčička sedávala v koutě a sama se snažila řešit látku, kterou ostatní probírali při vyučování. Toto se dělo po dobu několika měsíců do té doby, než rodičům bylo sděleno, že ji musí přemístit do „praktické školy“ pro děti s lehkým mentálním postižením, přestože jí nikdy žádný psycholog či jiný odborník problémy s učením nediagnostikoval. Kampaň řízená organizací Amnesty International si klade za cíl hromadně zasílat české vládě dopisy s požadavkem, aby úplně zastavila praxi umisťování romských dětí do „praktických škol“ a aby vypracovala celonárodně platnou legislativu, která zahájí desegregaci.

15/11/2010

 

NOVÝ PORADCE OSN PRO PREVENCI GENOCIDY JUAN ERNESTO MÉNDEZ VYZÝVÁ USA, ABY ZAHÁJILY VYŠETŘOVÁNÍ MUČENÍ

Nový poradce generálního tajemníka OSN pro prevenci genocidy a otázku mučení vyzval Spojené státy, aby zahájily vyšetřování a soudní stíhání pachatelů mučení, ke kterému docházelo za bývalého prezidenta George W. Bushe. Ve svém prvním rozhovoru pro média od nástupu do funkce zvláštního poradce pro otázky mučení Juan Ernesto Méndez prohlásil: „Spojené státy mají povinnost prošetřit každý připad mučení. Ovšem co se týká převzetí zodpovědnosti, bohužel jsme toho zatím viděli velice málo.“ Méndez též prohlásil, že má v úmyslu navštívit Irák a Guantánamo, aby vyšetřil velké množství obvinění z mučení. Méndez se sám stal obětí mučení za argentinské diktatury v sedmdesátých letech 20. století.

17/11/2010

 

AMNESTY INTERNATIONAL SE SNAŽÍ PŘIMĚT EVROPSKOU UNII K PROŠETŘENÍ NAPOMÁHÁNÍ MUČENÍ

Velká Británie slíbila odškodnění asi desítkám bývalých vězňů z Guantánama, neboť britské úřady napomáhaly jejich věznitelům k mučení a zneužívání. V červenci tohoto roku britská vláda zahájila vyšetřování obvinění vznesených vězni, kteří se měli stát oběťmi mučení. Zároveň s výsledky vyšetřování vystoupila mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Amnesty Intenational a požádala Evropskou unii, aby zakročila v otázce mimosoudních únosů organizovaných CIA a tajných věznic na evropském území. Ve své zprávě Amnesty International prohlašuje, že EU nedostála závazku přimět své členské státy k převzetí zodpovědnosti za spolupodílení se na tajných únosech a mučení, které probíhalo za Bushovy éry. Julia Hall zastupující Amnesty International prohlásila, že pokud Evropa přijme svoji část zodpovědnosti, dojde k tlaku na americkou vládu, aby přikročila k právním krokům: „V podstatě jde o to, jak dlouho mohou Spojené státy odolávat. Se všemi těmito informacemi, které se dostávají na veřejnost, s odhodlanými advokáty a protestující veřejností, jak dlouho mohou ještě Spojené státy odolávat? Pokud Evropská unie přidá svůj hlas, bude to další tlak, na který budou Spojené státy muset reagovat. A my doufáme, že to skutečně udělají.“

16/11/2010

 

USA NABÍZÍ IZRAELI MODERNIZACI ARMÁDY A VETO V OSN ZA ČASOVĚ OMEZENOU PŘESTÁVKU VE VÝSTAVBĚ OSAD

Izraelská vláda se chystá hlasovat o navrhovaném souboru výhod, který Spojené státy americké nabízí za pozastavení výstavby izraelských osad na západním břehu Jordánu a s tím související obnovení mírových rozhovorů s palestinskou samosprávou. Americká vláda nabídla Izraeli 20 moderních vojenských letadel F-35 v ceně okolo 3 miliard dolarů a k tomu slíbila americké veto proti rezolucím OSN usilující o mír na Blízkém východě. Někteří mezinárodní odborníci chápou tento příslib veta jako nevyslovený souhlas s izraelským odmítnutím návrhu řešení, podle kterého by vznikly dva státy podle hranic z roku 1967. Při hlasování OSN byl tento návrh nejvíce podporován. Izrael by musel pouze pozastavit výstavbu osad na 90 dní, což by se ovšem nevztahovalo na okupovaný východní Jeruzalém. Tato dohoda by mimo jiné vedla k novému bilaterálnímu bezpečnostnímu paktu posilujícímu americko-izraelské vazby. Spojené státy rovněž Izrael ujistily, že poté co termín pozastavení výstavby vyprší, nebudou usilovat o jeho další prodloužení. Izrael podobný návrh minulý měsíc odmítl, ale nyní prohlásil, že se touto novou nabídkou bude vážně zabývat. Člen izraelské vlády Avishay Braverman nazval tuto dohodu velkým přínosem pro Izrael: „Premiér to (návrh USA) bude muset tento týden nějakým způsobem schválit, ať už v jakékoliv podobě, protože z hlediska bezpečnosti jde o skvělou nabídku. V zájmu Izraele bych premiérovi řekl, aby pozastavení výstavby prodloužil snad dokonce na čtyři, pět měsíců.“ Mezitím palestinský zákonodárce Harian Ashrawi komentoval tento návrh jako ocenění Izraele za prozatímní pozastavení nelegální okupace cizího  území: „Izrael tak získá spoustu dalších strategických výhod, když zpomalí svoji krádež palestinské půdy o tři měsíce.”

15/11/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete zhlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments