AKT-INFO 69
AKT-INFO

Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

Vydání č. 69

=============================================

 

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ

– Obama mění některé Bushovy politické postupy

– Spojené státy zahajují přímé jednání s Íránem

– Politika EU a USA vůči Palestině se mírně rozchází

– Izrael přislíbil, že bude hájit vojáky proti obviněním z válečných zločinů

– BBC a Sky News odmítly odvysílat reklamu o pomoc obětem války v Gaze

 

OBAMA MĚNÍ NĚKTERÉ BUSHOVY POLITICKÉ POSTUPY

Od převzetí úřadu amerického prezidenta změnil Barack Obama již několik důležitých politických postupů svého předchůdce George W. Bushe. Během víkendu Obama zrušil nařízení, jež zakazovalo americkou finanční podporu pro jakoukoliv mezinárodní humanitární a zdravotnickou organizaci, která nabízí možnost potratu nebo o něm poskytuje informace. Tento předpis měl za následek umlčení významných mezinárodních zdravotních organizací, protože tak byly postiženy všechny programy, dokonce i ty s potratem nesouvisející. Dále Obama povolil Kalifornii a dalším třinácti americkým státům stanovit přísnější normy pro emise a maximální spotřebu paliva u automobilů. Dříve Bush trval na tom, že státy musejí uznat i auta s méně šetrnými standardy. Obamova vláda také zřejmě pracuje na nových celostátních regulacích spotřeby paliva a na postupech k většímu energetickému zefektivnění všech vládních budov. Nicméně největší průlom oproti Bushově politice nastal minulý týden, kdy Obama nařídil uzavření věznice na Guantánamu do jednoho roku. Nařídil také okamžité uzavření tajných věznic CIA v zahraničí a pro všechny vládní organizace, včetně CIA, stanovil dodržování oficiálních předpisů americké armády při vyslýchání. Tato výkonná nařízení podepsal Obama na ceremonii za účasti generálů a admirálů ve výslužbě, kteří otevřeně kritizovali mučení. Stále však zůstává otázkou, zda CIA nebude neoficiální výslechové metody dále tajně používat. Obamova vláda zatím neoznámila plány k uzavření oficiálních vojenských věznic v Iráku a Afghánistánu. Ještě v jednom ohledu se Obama dosud neposunul od Bushovy zahraniční politiky, a to v konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Minulý týden se Obama v projevu zmínil o svém závazku vůči bezpečnosti Izraele, bez zmínky o závazku vůči bezpečnosti palestinských civilistů. Odsoudil raketové útoky ze strany palestinských militantů na jihoizraelská města, ale už nekritizoval izraelské bombardování hustě osídlené Gazy, které Spojené státy podporovaly a v němž napomáhaly prostřednictvím dodávek vojenského vybavení. Jediným zásadním rozdílem mezi postojem Bushe a Obamy v této záležitosti je, že se Obama vyslovil pro otevření hranic Gazy pro humanitární pomoc.

26/1/09

 

SPOJENÉ STÁTY ZAHAJUJÍ PŘÍMÉ JEDNÁNÍ S ÍRÁNEM

První den, kdy se ujala úřadu velvyslankyně Spojených států při OSN, slíbila Susan Riceová spolupracovat s mezinárodními partnery a zvýšit úsilí v boji proti globálnímu oteplování. Riceová také prohlásila, že Obamova vláda je hluboce znepokojena hrozbou, kterou představuje íránský jaderný program pro Střední východ, a zavázala se zahájit přímé diplomatické jednání s Íránem. Riceová řekla: „Plánujeme zahájit energické diplomatické úsilí, které zahrnuje navázání přímého diplomatického jednání s Íránem. Zaměříme se především na to, co je nutné a vhodné v souvislosti se zachováním tlaku na ukončení íránského jaderného programu.“

27/1/09

 

POLITIKA EU A USA VŮČI PALESTINĚ SE MÍRNĚ ROZCHÁZÍ

Včera a dnes pokračovaly izraelské vojenské síly v bombardování v části Gazy přes to, že samy vyhlásily příměří. Zemřelo devět dalších Palestinců, včetně sedmi mladých dívek. V téže době vysoký představitel Evropské unie poprvé veřejně prohlásil, že Unie by mohla porušit mezinárodní zákaz jednání s organizací Hamas. Během návštěvy Jerusalema, řekl evropský šéf zahraniční politiky Javier Solana, že Unie by spolupracovala s Palestinskou vládou, včetně představitelů Hamasu, pokud tato vláda přistoupí na návrh na dva rozdělené státy pro Izraelce a Palestince. Toto nové evropské stanovisko by bylo v rozporu se současnou politikou Spojených států, které trvají na tom, že Hamas musí nejdříve uznat práva izraelské suverenity bez jakékoli záruky na právo existence palestinského státu. Představitelé Hamasu nadále opakují, že souhlasí s dohodou, která by stanovila hranice mezi Izraelem a Palestinou v jejich podobě po válce v roce 1967. Mluvčí Hamasu Ghazi Hamad řekl v rozhovoru pro agenturu AP: „Souhlasíme se státem s hranicemi z roku 1967. Nejde o zničení Izraele.“ Nicméně, minulý rok izraelské úřady dále usilovaly o expanzi svého území a zabavovaly další pozemky, které patří palestinským farmářům. Izraelská organizace Peace Now tento týden zveřejnila výzkum, který dokumentuje nárůst izraelských osad na Západním břehu Jordánu v roce 2008 o 57 procent. To znamená, že v izraelských osadách na tomto území přibylo 1200 nových staveb.

29/1/09

 

IZRAEL PŘISLÍBIL, ŽE BUDE HÁJIT VOJÁKY PROTI OBVINĚNÍM Z VÁLEČNÝCH ZLOČINŮ

Izraelská vláda přislíbila, že bude právně hájit vojáky obviněné z válečných zločinů, ke kterým mělo dojít v průběhu dvaceti dvou dnů trvajících útoků na Gazu, při nichž bylo zabito přes 1300 Palestinců a více než 5000 jich bylo zraněno. V neděli sdělil izraelský premiér Ehud Olmert svému kabinetu, že izraelští vojáci jsou v bezpečí před jakýmkoliv obviněním z válečných zločinů, jež proti nim byla vznesena mezinárodním společenstvím: „Velitelé a vojáci poslaní do Gazy by měli vědět, že jsou v bezpečí před různými tribunály.“ Amnesty International obvinila Izrael z válečných zločinů, včetně používání zakázaného bílého fosforu v hustě obydlených oblastech. Po několik týdnů Izrael použití bílého fosforu popíral, o víkendu je však izraelský ministr zahraničí potvrdil, nicméně s tím, že byl používán jen legálním způsobem. Osm izraelských skupin pro lidská práva vyzvalo izraelskou vládu, aby vyšetřila případy civilních obětí.

26/1/09

 

BBC A SKY NEWS ODMÍTLY ODVYSÍLAT REKLAMU O POMOC OBĚTEM VÁLKY V GAZE

Stanice BBC odmítá odvysílat veřejné sdělení humanitárních organizací, které koordinují potravinovou a lékařskou pomoc palestinským obětem nedávných útoků izraelské armády v Gaze. V pondělí večer odvysílalo tento tříminutový spot několik britských stanic. Za tímto reklamním spotem stojí mezinárodní charitativní organizace, jako jsou Červený kříž, Oxfam, Save the Children a Christian Aid. Televizní zpravodajství Sky News žádost o pomoc rovněž odmítlo vysílat. Obě zmíněné stanice tvrdí, že vysílání takového spotu by narušilo jejich objektivitu. Přes padesát členů britského parlamentu se otevřeně obrátilo na stanici BBC a vyzvalo ji, aby zvrátila své rozhodnutí.

27/1/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments