AKT-INFO 70
SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ

– Americké zásobovací trasy do Afghánistánu jsou ohroženy

– Protestující hodil botu na čínského premiéra

– Obama se rozhodl pokračovat v mezinárodním zatýkání

– Uprchlý americký voják deportován z Kanady a zatčen

– Izraelský mírový návrh trvá na 230 000 osadnících na západním břehu

 

AMERICKÉ ZÁSOBOVACÍ TRASY DO AFGHÁNISTÁNU JSOU OHROŽENY

Spojené státy americké by mohly přijít o svou poslední vojenskou základnu ve Střední Asii, což může mít zásadní dopad na jejich okupaci Afghánistánu. Tento týden oznámil Kyrgyzstán uzavření americké základny Manas. Uvedenými důvody jsou jak veřejné protesty, tak neochota Američanů platit zvýšené nájemné. Toto oznámení vyšlo těsně poté, co Kyrgyzstán uzavřel dohodu s Ruskem o půjčce v přepočtu zhruba 40 miliard korun. Spojené státy rovněž odmítly zbavit imunity amerického vojáka, který koncem roku 2006 zastřelil kyrgyzského řidiče nákladního vozu. V Pákistánu mezitím ozbrojenci zničili klíčový most, po kterém byly zásobovány americké a další vojenské jednotky v Afghánistánu. O útoku na Khyberský průsmyk se mluví jako o zatím nejzávažnějším pokusu ohrozit americkou trasu zásobování.

4/2/09

 

PROTESTUJÍCÍ HODIL BOTU NA ČÍNSKÉHO PREMIÉRA

Tento týden ve Velké Británii divák na přednášce hodil botu na čínského premiéra Wen Tia paa a nazval ho diktátorem. Wen měl projev o globální ekonomice na Cambridgeské univerzitě. Bota ho minula a skončila na pódiu necelý metr od něj. Protestující křičel: „Jak se může univerzita takhle zaprodávat s tímhle diktátorem? Jak můžete poslouchat jeho lži? Vstaňte a protestujte.“ Student, jehož jméno nebylo zveřejněno, byl krátkodobě zatčen za porušení veřejného pořádku. Tento protest následoval po podobném incidentu, kdy irácký žurnalista hodil své boty na amerického prezidenta George W. Bushe v prosinci na jeho poslední návštěvě v Iráku. Irácký žurnalista byl poté těžce zmlácen a uvězněn bez možnosti komunikace s rodinou po celý uplynulý měsíc.

3/2/09

 

OBAMA SE ROZHODL POKRAČOVAT V MEZINÁRODNÍM ZATÝKÁNÍ

List Los Angeles Times přinesl zprávu, že Obamova vláda se rozhodla pokračovat v kontroverzním opatření „zvláštní extradice“, která dává CIA pravomoc zatknout kohokoliv a kdekoliv na světě a tajně jej přemístit do vězení v jiné zemi. Mezinárodní právo označuje takovou praxi jako únos, protože neprobíhá v rámci legálně stanovených omezení běžného zadržení. Zástupci současné i minulé americké bezpečnostní služby prohlašují, že tato metoda bude hrát pravděpodobně stále důležitější roli v americkém protiteroristickém úsilí. Jeden z úředníků Obamovy vlády prohlásil: „Samozřejmě jisté nástroje potřebujeme nadále zachovat. Stále musíme jít po zlých lidech.“ Evropský parlament odsoudil „zvláštní extradici“ a označil ji za „ilegální nástroj používaný Spojenými státy“.

2/2/09

 

UPRCHLÝ AMERICKÝ VOJÁK DEPORTOVÁN Z KANADY A ZATČEN

Kanadské úřady deportovaly jednoho z uprchlých amerických vojáků, kteří se ukrývají v Kanadě, aby nemuseli bojovat v Iráku čí Afghánistanu. Voják Cliff Cornell se na hranici mezi Kanadou a Spojenými státy vzdal americkým činitelům a byl na místě zatčen. Prozatím je zadržen ve věznici ve státě Washington. Jeho právník kritizuje postup úřadu, protože Cornell se vyjádřil, že se nebude nadále bránit návratu do své vojenské jednotky. Cornell uprchl do Kanady před čtyřmi lety, když jeho jednotka měla odjíždět do Iráku.

5/2/09

 

IZRAELSKÝ MÍROVÝ NÁVRH TRVÁ NA 230 000 OSADNÍCÍCH NA ZÁPADNÍM BŘEHU

Izraelská vláda sdělila, že její nejnovější mírový návrh palestinským vyjednavačům stále předpokládá setrvání více než 200 tisících židovských osadnících na okupovaném území západního břehu Jordánu. Tento návrh vznikl během jednání mezi izraelským premiérem Ehudem Olmertem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Olmert i Abbás při setkáních s americkým diplomatem Georgem Mitchellem shodně potvrdili, že podle izraelského návrhu by ze západního břehu bylo přesunuto jen 60 000 osadníků z celkového počtu 290 000. Zbývajících 230 000 osadníků by bydlelo v rozlehlých sídelních seskupeních na palestinském území. Zároveň by však ani jediný palestinský uprchlík nezískal právo vrátit se do svého původního domova v Izraeli. Palestincům bylo náhradou nabídnuto stejné množství izraelské půdy a sdílená svrchovanost nad částmi východního Jeruzaléma. Nicméně pozemky, které by Palestinci obdrželi, mohou být daleko horší kvality. Z hlediska mezinárodního práva jsou židovské osady mnohými považovány za nelegální. Prozatím se  palestinští vyjednavači odmítli pod tuto dohodu podepsat. Tato smlouva byla navíc kritizována hlavními kandidáty nadcházejících izraelských voleb jako příliš velkorysá. Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který podle průzkumu veřejného mínění vede, odmítá jakékoliv územní ústupky Palestincům. Jeho protikandidátka, izraelská ministryně zahraničí Cipi Livni, tento návrh kritizovala z toho důvodu, že si nemyslí, že by palestinské území měli vůbec nějací izraelští osadníci opustit. „Přistoupím jen k dohodě, která zastupuje naše zájmy a udrží maximum osadníků.“ Tento týden Izrael také prohlásil, že na západním břehu Jordánu ustanoví novou osadu, jež by měla nahradit jinou, kterou izraelské úřady předtím nepovolily. V této nové osadě na palestinském území má vyrůst až na 1400 bytových jednotek pro Izraelce.

30/1/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments