AKT-INFO 71SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ

– V Afghánistánu roste opozice vůči USA

– Podmínky ve vězení Guantanámo se zhoršují

– Spojenými státy podporovaný ugandský pl án vyůstil v masakr

V AFGHÁNISTÁNU ROSTE OPOZICE VŮČI USA

Nový průzkum ukazuje, že v Afghánistánu vzrůstá opozice proti americké okupaci. Podle ABC News podporuje útoky na americké jednotky již čtvrtina Afghánců, což je dvakrát více než před dvěma lety. 32 procent Afghánců se domnívá, že americké jednotky si vedou dobře, v roce 2005 bylo tohoto názoru 68 procent.  Každý pátý Afghánec uvádí, že v jeho okolí zabily jednotky vedené Američany za poslední rok také civilisty. Tyto výsledky přicházejí v době, kdy americký prezident Barack Obama na své první tiskové konferenci zdůraznil, že chce odstranit místa, kde se teroristé mohou bezpečně ukrývat, a že nemá žádný časový plán stažení amerických jednotek z Afghánistánu. Tento Obamův postoj kritizuje bývalý lidskoprávní vyšetřovatel OSN Cherif Bassiouni, který byl v roce 2005 propuštěn poté, co kritizoval porušování lidských práv Američany v Afghánistánu. Bassiouni trvá na tom, že neexistuje žádné vojenské řešení problémů v Afghánistánu. Tento týden prohlásil v rozhovoru pro televizní zpravodajství Democracy Now: „Jsem přesvědčen, že neexistuje žádné vojenské řešení situace v Afghánistánu. Ekonomický rozvoj by byl řešením, ale nemám velkou naději. Myslím si, že ekonomický rozvoj byla strategie, které bylo třeba před pěti lety, ale mezinárodní dárci o ni tehdy nejevili dostatečný zájem.“ (Dokument s celým uvedeným průzkumem v angličtině můžete stáhnout na adrese:

http://abcnews.go.com/images/PollingUnit/1083a1Afghanistan2009.pdf)

10/2/09

PODMÍNKY VE VĚZENÍ GUANTANÁMO SE ZHORŠUJÍ

Americký vojenský právní zástupce věznů v zátoce Guantanámo tvrdí, že podmínky ve vězení se od nástupu prezidenta Obamy do úřadu zhoršily. Podplukovník Yvonne Bradleyová sdělila listu Guardian, že nejméně padesáti vězňům držícím hladovku bylo jídlo nuceno násilím, přičemž vězni, kteří odmítali přijmout potravu, byli připoutáni k židlím a mláceni. Bradleyová prohlásila, že počet případů masového mlácení vězňů držících hladovku je bezprecedentní.

9/2/08

SPOJENÝMI STÁTY PODPOROVANÝ UGANDSKÝ PLÁN VYÚSTIL V MASAKR

Deník The New York Times vydal reportáž o tom, že Spojené státy americké tajně podpořily útok ugandské armády na povstaleckou skupinu. Tento plán útoku se nezdařil a ozbrojení povstalci při odvetě zmasakrovali na 900 civilistů. Se souhlasem Bushovy vlády pomohli američtí vojenští poradci ugandské armádě naplánovat útok na Armádu božího odporu (Lord’s Resistance Army), nechvalně známou povstaleckou skupinu. Jenže plán nebyl dostatečně zorganizován a selhal. Povstalečtí bojovníci vyvázli, uprchli do Demokratické republiky Kongo, přičemž cestou zabili mnoho civilistů. Afričtí analytici tvrdí, že Spojené státy neměly podpořit takto nedomyšlený plán.

9/2/09

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

JAK SE ODHLÁSIT:

Pokud dostáváte naše zprávy a nechcete je, můžete se odhlásit. Pouze pošlete e-mail s předmětem „odhlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

===============================================

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments