AKT-INFO 72SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ

– Očekává se, že 50 miliónů lidí přijde o práci

– Důkazy o mučení, skrývané před Obamou

– Emise oxidu uhličitého rostou rychleji, než se předpokládalo

– Rebelové zabili 8 domorodých Kolumbijců

– Izrael zabírá další půdu na Západním břehu pro nové osady

– Válka proti terorismu snížila úroveň lidských práv po celém světě

OČEKÁVÁ SE, ŽE 50 MILIÓNŮ LIDÍ PŘIJDE O PRÁCI

Ekonomické zprávy uvádějí odhad Mezinárodní organizace práce, že globální ekonomická krize by mohla mít za následek ztrátu zaměstnání u ohromujícího počtu 50 miliónů lidí. Šéf této specializované agentury OSN Juan Somavia říká: „Tuším, že se schyluje k obrovské vlně všeobecné nespokojenosti.“ Somavia dále sděluje, že současná omezenost ekonomiky „vyvolává společenské napětí, politickou nestabilitu a dokonce i možné ohrožení bezpečnosti“. Dennis Blair, nový šéf zpravodajských služeb Spojených států amerických, například varoval, že současná globální ekonomická krize se pro Spojené státy stala větším bezpečnostním problémem než terorismus.

16/2/09

DŮKAZY O MUČENÍ SKRÝVANÉ PŘED OBAMOU

Podle průzkumu veřejného mínění USA Today/Gallup jsou dvě třetiny Američanů pro to, aby bylo zahájeno trestní řízení proti představitelům bývalé Bushovy vlády kvůli mučení, neoprávněnému odposlouchávání a zpolitizování amerického Ministerstva spravedlnosti. Nicméně britský deník The Guardian informuje o tom, že Ministerstvo obrany Spojených států možná cenzuruje zprávy, které o těchto věcech čte americký prezident Barack Obama. Deník uvádí, že vojenské úřady redigovaly zprávu pro prezidenta o britském občanovi zadržovaném v Guantanámském zálivu, kde byl zřejmě mučen. Vězňův právník Clive Stafford Smith řekl, že poslal Obamovi důkazy o tom, co by osobně nazval „skutečným středověkým“ týráním, jenže důležité pasáže byly úředníky vymazány ještě předtím, než je prezident mohl číst. Smith říká, že by si Obama měl uvědomit bizarnost celé této situace. K tomu dodává: „Vám, jako hlavnímu veliteli celé armády, je odepřen přístup k materiálům, které by pomohly dokázat, že zločiny byly spáchány americkou posádkou. Právě ti lidé, kterým velíte, rozhodují o tom, jaké informace se k vám dostanou.“

13/2/09

EMISE OXIDU UHLIČITÉHO ROSTOU RYCHLEJI, NEŽ SE PŘEDPOKLÁDALO

Klimatologové zjistili, že se po celém světě od roku 2000 prudce zvýšil objem emisí oxidu uhličitého, a to i přes rostoucí znepokojení týkající se globálního oteplování. V devadesátých letech rostly emise o méně než jedno procento za rok. Od roku 2000 rostou emise rychlostí 3,5 procenta ročně. V žádné části světa v letech 2000–2008 emise nepoklesly. Klimatolog Christopher Field tvrdí, že nejvýznamnějším důvodem tohoto vzrůstu emisí je rozsáhlé používání uhlí jako zdroje energie.

17/2/09

REBELOVÉ ZABILI 8 DOMORODÝCH KOLUMBIJCŮ

V Kolumbii se rebelové skupiny FARC přiznali k zabití osmi místních Kolumbijců. Podle slov představitele FARCu prý vesničané prozradili informace o pohybu rebelů kolumbijské armádě. Odvetné vraždění tak vedlo k nové uprchlické vlně příslušníků etnické skupiny Awa, kteří začali utíkat ze svých domovů. Vůdce jednoho indiánského kmene Luis Fernando Arias odsoudil útok i postupy vlády, která vystavuje vesničany nebezpečí tím, že je nutí dodávat vládě informace o tom, kdy a kde viděli bojovníky FARC: „Kolumbijská armáda nás obviňuje z toho, že nechceme spolupracovat a že jim nechceme dodávat informace, a guerilly nám vyhrožují zabitím, protože jsme prý armádní donašeči. To, co my chceme, je jasně vyzvat všechny ozbrojené aktéry konfliktu, aby do něj přestali zapojovat indiánské kmeny a běžné občany.“

18/2/09

IZRAEL ZABÍRÁ DALŠÍ PŮDU NA ZÁPADNÍM BŘEHU PRO NOVÉ OSADY

Izrael zabral dalších 425 akrů palestinského území na okupovaném Západním břehu se záměrem postavit zde 2500 nových bytů. Tyto nové byty jsou součástí rozšiřování již existující osady Efrat a jsou zvláště významné, neboť napomáhají doplnit prstenec osad na vrcholcích kopců, které fyzicky odříznou východní Jeruzalém od Západního břehu, a tak podkopávají možnost, že by východní Jeruzalém mohl sloužit jako hlavní město budoucího palestinského státu.

17/2/09

VÁLKA PROTI TERORISMU SNÍŽILA ÚROVEŇ LIDSKÝCH PRÁV PO CELÉM SVĚTĚ

V pondělí dospěl mezinárodní panel právníků k závěru, že takzvaná „válka proti terorismu“ celosvětově narušila standard lidských práv a vedla k všeobecnému cynismu, kterému musí nyní čelit Organizace spojených národů. Bývalá vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová varovala, že nepřiměřené výslechy a zadržování osob ze strany Spojených států daly nebezpečný signál dalším zemím, že taková politika je v rámci možností pro všechny. Robinsonová prohlásila, že musí dojít k rozsáhlým změnám v americké politice, než země upustí od svého „válečného paradigmatu“.

17/2/09

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments