AKT-INFO 76
                                                 

ČERVENÝ KŘÍŽ TVRDÍ, ŽE CIA MUČILA ZADRŽENÉ V TAJNÝCH VĚZNICÍCH

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) dospěl před dvěma lety v tajné zprávě k závěru, že zacházení s vězni za Bushovy vlády „založené na mučení“ bylo porušením Ženevské konvence. Výsledky zkoumání se zakládaly na rozhovorech s vězni, kteří byli tenkrát v tajných vězeních CIA zadrženi. Červený kříž prohlásil, že čtrnáct vězňů zadržených ve věznicích CIA uvádělo pozoruhodně jednotný popis týrání, jež zahrnovalo bití, spánkovou deprivaci, vystavování extrémním teplotám a v některých případech i waterboarding. Autor referátu Mark Danner zveřejnil části této tajné zprávy Červeného kříže v renomovaném literárním časopise The New York Review of Books. Danner uvedl, že užití slova „mučení“ Červeným křížem má významné právní důsledky. Doslova řekl: „Nemůže být nic závažnějšího než to, že MVČK používá explicitně výrazů „mučení“ a „krutý a ponižující“. MVČK je zástupcem Ženevské konvence a když užívá těchto slov, tak mají sílu zákona.“

16/3/09

 

AMERICKÁ ALTERNATIVNÍ MÉDIA TVRDÍ, ŽE NESOUHLAS ČESKÉ VEŘEJNOSTI MŮŽE ZA PORÁŽKU RADARU

Největší americké alternativní zpravodajství Democracy Now tvrdí, že veřejné protesty a obecný nesouhlas donutily českou vládu opustit snahu o schválení smlouvy na umístění amerického radaru. Americké mírové sdružení vítají zhroucení plánu na tak zvanou „raketovou obranu“, protože program považují za pouhý obchodní trik zbrojařských firem a velkou ztrátu veřejných finančních prostředků. Většina amerických vědců nadále tvrdí, že plán na „raketovou obranu“ nemůže technicky fungovat. Přesto někteří američtí novináři říkají, že záměr Bushovy vlády na zřízení základny v České republice měl širší smysl než jen radarovou stanici a spekulují, že silná občanská opozice v Česku zmařila tyto plány, protože zdržovala klíčové rozhodnutí až do doby ekonomické krize a Obamova prezidentského období.

19/3/09

 

NEČINNOST VE VĚCI GLOBÁLNÍHO OTEPLOVÁNÍ BY MOHLA STÁT TŘETINU SVĚTOVÉHO HDP

Autor jedné z nejvýznamnějších odborných studií o klimatických změnách říká, že podcenil nebezpečí globálního oteplování. V roce 2006 předložil britský ekonom Lord Stern ve své knize Ekonomika klimatických změn (The Economics of Climate Change) analýzu, která tvrdila, že výdaje na dostačující boj proti klimatickým změnám do roku 2050 by činily jedno procento světového HDP.  Pokud by se naopak v této věci neudělalo nic, Sternova studie odhaduje, že škody způsobené klimatickými změnami by mohly dosáhnout až 20 procent světového HDP. Jenže Stern při svém vystoupení na schůzi OSN v Kodani předchozí číselný údaj upravil, když uvedl, že škody při nečinnosti by mohly zničit až  třetinu světového bohatství.

13/3/09

 

SOUDCI VYBÍZEJÍ OSN, ABY VYŠETŘILA VÁLEČNÉ ZLOČINY V GAZE

Skupina šestnácti nejvýznamnějších vyšetřovatelů válečných zločinů a soudců zaslala generálnímu tajemníkovi OSN Ban Ki-moonovi dopis, vybízející OSN k zahájení vyšetřování válečných zločinů spáchaných v průběhu izraelského útoku v Gaze. Dopis podepsal i arcibiskup Desmond Tutu a bývalá vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová. Podle Palestinského centra pro lidská práva bylo během izraelského útoku zabito 1434 Palestinců, z toho 960 civilistů. Zemřelo 13 Izraelců, z toho 3 civilisté byli zabiti raketami Hamásu. Zároveň probíhají protesty mezinárodních aktivistů za lidská práva, protože izraelští vojáci zasáhli amerického aktivistu do hlavy projektilem z plynové pistole. Stalo se tak při nenásilné demonstraci proti stavbě izraelské zdi, která má oddělit Západní břeh. Aktivista Tristan Anderson byl vážně zraněn a musel podstoupit operaci mozku, při níž mu musely být spolu s poškozenou tkání odstraněny i části předních laloků.

17/3/09

 

OBAMA PROHLAŠUJE, ŽE USA MŮŽE ZADRŽOVAT LIDI NEOMEZENĚ DLOUHO BEZ OBVINĚNÍ

Obamova vláda prohlásila, že už nebude pokládat vězně z Guantanáma za „nepřátelské vojáky“. Přestože byla tato specifická terminologie opuštěna, americký prezident Barack Obama tvrdí, že Spojené státy mají právo zadržovat vězně neomezeně dlouho bez obvinění, a to i v případě, kdy byl takový jedinec zatčen daleko od bojiště a neúčastnil se přímo žádného konfliktu.

16/3/09

 

OBAMA SCHVÁLÍ MEZINÁRODNÍ PROHLÁŠENÍ O ROVNÝCH PRÁVECH HOMOSEXUÁLŮ

Americký prezident Barack Obama řekl, že podpoří deklaraci Spojených národů o rovných právech homosexuálů, kterou Bushova vláda odmítala. Deklarace prohlašuje, že homosexualita není zločin, a zaručuje rovná práva všem gay, lesbickým a transgenderovým menšinám. Než Obama učinil své rozhodnutí, Spojené státy byly jedinou západní zemí, která nepřijala deklaraci. Kromě Spojených států jsou pak nadále proti deklaraci Rusko, Čína, některé arabské státy a Vatikán.

18/3/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments