AKT-INFO 78
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

=============================================

 

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ

– OECD: globální ekonomika je v nejhorší recesi od 30. let minulého století

– Afghánistán legalizoval znásilnění manželem

– Obama ukončil americký bojkot Rady pro lidská práva OSN

– Protesty na summitu G20 v Londýně

– Dvanáct lidí přišlo o život při americkém útoku na Pákistán

 

OECD: GLOBÁLNÍ EKONOMIKA JE V NEJHORŠÍ RECESI OD 30. LET MINULÉHO STOLETÍ

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) nově informuje o tom, že globální ekonomika je v horším úpadku, než se původně předpokládalo. OECD prohlásila, že světový obchod v tomto roce poklesne o třináct procent. Hlavní ekonom OECD Klaus Schmidt-Hebbel nazval současnou krizi nejhorší recesí od dob velké hospodářské krize: „Světová ekonomika se nachází uprostřed své nejhlubší a nejsynchronizovanější recese naší doby, rozhodně od 30. let minulého století. Byla vyvolána světovou finanční krizí a dále prohloubena propadem světového obchodu.“

1/4/09

 

AFGHÁNISTÁN LEGALIZOVAL ZNÁSILNĚNÍ MANŽELEM

Mezinárodní společenství vyvíjí tlak na afghánský parlament, aby zrušil zákon, který v podstatě legalizuje znásilnění manželem a dále omezuje ženská práva. Podle deníku Guardian tento zákon zakazuje ženám odmítnout sex s manželem a dovoluje jim hledat práci, vzdělávat se a vyhledat zdravotní péči pouze s jeho svolením. Afghánský prezident Hamíd Karzáí podepsal tento zákon minulý měsíc.

1/4/09

 

OBAMA UKONČIL AMERICKÝ BOJKOT RADY PRO LIDSKÁ PRÁVA OSN

Vláda Baracka Obamy změnila politiku předchozího amerického prezidenta George W. Bushe, která bojkotovala Radu pro lidská práva OSN. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová v úterý oznámila, že Spojené státy budou usilovat o jedno ze tří křesel, které se v Radě uvolní příští měsíc.

1/4/09

 

PROTESTY NA SUMMITU G20 V LONDÝNĚ

V Londýně se sešly desítky tisíc protestujících v souvislosti se setkáním světových vůdců na summitu G20. Hlavními tématy protestujících jsou světová ekonomická krize, vládní podpora určená bankám a nedostatečná regulace světových korporací. Mnozí tvrdí, že právě tyto faktory přispěly k prohloubení krize. Od víkendu, kdy demonstrace začaly, byly povolány tisíce britských policistů. Ve středu pří první velké demonstraci byly zatčeny desítky lidí.

1/4/09

 

DVANÁCT LIDÍ PŘIŠLO O ŽIVOT PŘI AMERICKÉM ÚTOKU NA PÁKISTÁN

V Pákistánu poblíž afghánské hranice přišlo po ostřelování americkými raketami o život nejméně dvanáct lidí. K útoku došlo jeden den poté, co se pákistánský vůdce Tálibánu Baitullah Mehsud přihlásil k zodpovědnosti za smrt nejméně dvanácti lidí při útoku na policejní akademii v Lahore. Mehsud označil bombardování za odpověď na předchozí útoky Američanů. Při amerických útocích zahynulo v Pákistánu od srpna loňského roku přes 340 lidí.

1/4/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments