AKT-INFO 81
 

OBAMA ZVEŘEJNIL BUSHOVY SMĚRNICE OHLEDNĚ MUČENÍ, ALE ZARUČUJE BEZTRESTNOST

Americká vláda uvolnila do médií čtyři směrnice vydané vládou minulého prezidenta George W. Bushe, které vyšetřovatelům CIA legálně umožňovaly mučení na vojenské základně v zálivu Guantánamo a jiných zahraničních věznicích. Popisované techniky zahrnují držení vězňů v malých tmavých komorách, mlácení hlavou o zeď, nucené vdechování vody, vystavování vězňů hmyzu, nucenou nahotu, spoutávání a spánkovou deprivaci. Směrnice obsahují rozsáhlou právní argumentaci, že tyto techniky nejsou podle amerického i mezinárodního práva mučením. V doprovodném prohlášení sdělil Obama, že vyšetřovatelé CIA nebudou za uposlechnutí směrnic stíháni. Nicméně zvláštní vyšetřovatel OSN pro týrání Manfred Nowak prohlásil, že prezident Obama svým postojem proti obžalobě agentů CIA, kteří mučení prováděli, porušuje mezinárodní právo. Nowak poukázal na to, že Spojené státy jsou vázány konvencí OSN proti mučení, která vyžaduje soudní stíhání ve všech případech, kde o mučení existují důkazy.

20/4/09

 

AMERICKÁ ARMÁDA PLÁNOVALA TÝRÁNÍ VĚZŇŮ JEŠTĚ PŘED SCHVÁLENÍM

Americký senát již také vydal kontroverzní zprávu, která odhaluje nové detaily programu Bushovy vlády, v němž šlo o týrání vězňů-cizinců. Podle senátního výboru pro zpravodajské služby vojenští velitelé a velitelé zpravodajských služeb začali vyvíjet program mučení v prosinci 2001, tedy mnohem dříve než byli vůbec zadrženi nějací podezřelí vysoce postavení členové Al-Kajdy. Bushova vláda dlouho tvrdila, že takzvané „pokročilé techniky vyslýchání“ byly schváleny pouze poté, co standardní techniky vyslýchání nepřinášely očekávané informace. Zpráva také ukazuje, že program mučení byl vyvinut mnohem dříve, než se mu dostalo právního schválení v roce 2002 na ministerstvu spravedlnosti. Tyto informace jsou nyní dostupné poté, co došlo k jejich odtajnění minulý týden. Zpráva obviňuje nejvyšší představitele Bushovy vlády z týrání amerických vězňů. Stojí v ní, že nejvyšší představitelé Bushovy vlády „si vyhledali znalosti, jak používat agresivní techniky“ a „předefinovali některé zákony, aby navodili situaci zdání zákonnosti“.

21/4/09

           

VĚTŠINA IZRAELCŮ I VĚTŠINA PALESTINCŮ PODPORUJE ŘEŠENÍ DVOU STÁTŮ

Podle nového průzkumu veřejného mínění by většina Palestinců i Izraelců podpořila řešení dvou států. Podle organizace Jeden hlas se 74 procent Palestinců a 78 procent Izraelců  vyjádřilo pro zřízení palestinského státu na Západním břehu a v pásmu Gazy, v sousedství s Izraelem. Také palestinští vůdci, včetně organizace Hamás, vyjádřili svou podporu  řešení dvou států. I přesto však izraelská vláda, stejně jako její předchůdci, odmítá navrácení palestinské půdy a namísto toho buduje další izraelské osady na okupovaném Západním břehu a dále pevně kontroluje Gazu.

21/4/09

 

IRÁCKÉ ŽENY A DĚTI TVOŘÍ VĚTŠINU OBĚTÍ AMERICKÝCH ÚTOKŮ

Nová studie tvrdí, že velká většina identifikovatelných obětí amerických vzdušných útoků v Iráku jsou ženy a děti. Podle organizace Iraq Body Count, která započítává pouze přesně dokumentovaná úmrtí, tvoří irácké ženy a děti 85 procent celkového počtu obětí. Studie popisuje vzorek více než 60 000 úmrtí v průběhu pěti let od počátku invaze v roce 2003.

17/4/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky