AKT-INFO 82
PODLE KRITIKŮ PŘISPĚLO K VYPUKNUTÍ PRASEČÍ CHŘIPKY NUCENÉ PŘEORIENTOVÁNÍ NA VELKOFARMY

Spojené státy ohlásily první případ smrti způsobené celosvětově rozšířenou prasečí chřipkou a Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu zvýšila stupeň varování před pandemií. Několik zemí vydalo zákaz dovozu amerických a mexických vepřových výrobků. Významný profesor ekologie a spisovatel Robert Wallace říká, že prasečí chřipka je částečně důsledek neoliberální politiky, která nutí chudší státy otevřít své trhy špatně regulovaným mezinárodním zemědělským korporacím. Wallace to vysvětluje slovy: „Když se chudý stát nacházel ve finančních obtížích, musel se obrátit na Mezinárodní měnový fond a požádat o půjčku. Za ni však Mezinárodní měnový fond vyžadoval změny v ekonomice té země, a to takovým způsobem, že ji nutil otevřít se velkým mezinárodním korporacím, včetně zemědělských. To ovšem poškodilo místní malé farmáře.“ Od konce druhé světové války v mnoha zemích světa proběhly změny v zemědělství, původní malé farmy se přeměnily na velkochovy, a v té době se také začaly objevovat nové choroby. Podle vědců se nemoci šíří a viry mutují právě tam, kde jsou tisíce zvířat chovány na malém prostoru.

30/4/09

 

ROK 2008 BYL PRO PALESTINCE NEJVRAŽEDNĚJŠÍM OD ROKU 1948

Palestinské centrum pro lidská práva uvedlo, že v roce 2008 bylo při konfliktu v pásmu Gazy a na Západním břehu zabito více než 1000 Palestinců, čímž se pro ně loňský rok stal nejvražednějším od založení Izraele roku 1948. V Gaze a na Západním břehu bylo izraelskými vojáky zabito celkem 860 Palestinců. Dalších 161 Palestinců bylo zabito ve frakčních bojích.

28/4/09

 

AMERIČTÍ VETERÁNI VARUJÍ PŘED VYSLÁNÍM DALŠÍCH VOJÁKŮ DO AFGHÁNISTÁNU

Minulý týden vybídl bývalý příslušník námořnictva Spojených států členy amerického Kongresu, aby se postavili proti snaze prezidenta Baracka Obamy stupňovat intenzitu války v Afghánistánu. Veterán Rick Reyes prohlásil: „V jistém smyslu se celá tahle okupace stala kontraproduktivní. Posílat více jednotek, aby vyřešily něco, co je v podstatě politický problém, není ta správná odpověď. Vyslání dalších jednotek nezajistí bezpečnost Spojených států. Vytvoří to pouze další opozici proti nám. Naším úkolem bylo zadržet podezřelé tálibánce, ale protože jsme neměli žádnou úspěšnou metodu, jak je rozpoznat, neměli jsme jinou volbu než podezírat veškeré civilní obyvatelstvo, vinné i nevinné. Téměř ve sto procentech případů se ukázalo, že podezřelí teroristé byli nevinní civilisté. Připadali jsme si, jako bychom honili duchy.“ Ve stejném slyšení před Výborem pro zahraniční záležitosti amerického Senátu uvedl penzionovaný armádní plukovník Andrew Bacevich, že zvyšování počtu jednotek povede ke zhoršení situace v Afghánistánu: „Možná věříme tomu, že nepřepadáme a neokupujeme jiné země, ale lidé tam vidí sami sebe jako přepadené a okupované. Takže na místech, jako je Afghánistán, povede posílení americké přítomnosti pouze k posílení problému.“

27/4/09

 

LETADLO ODKLONĚNO Z TRASY KVŮLI POLITICKÝM AKTIVITÁM JEDNOHO PASAŽÉRA

Nejenže existuje seznam osob, které podle americké vlády nesmí letět letadlem, ačkoliv nespáchaly žádný zločin. Tento seznam ovlivňuje dokonce i ty lety, které nemají za cíl Spojené státy a ani nejsou zprostředkovány americkými leteckými společnostmi. Letu Air France z Paříže do Mexika bylo minulý týden zabráněno v přeletu nad Spojenými státy, protože jeden z pasažérů byl prominentní novinář zapsaný na seznamu osob, které nesmí letět. Let byl donucen odklonit svoji trasu směrem na Karibik. Žurnalista Hernando Calvo Ospina píše pro francouzské noviny Le Monde Diplomatique. Narodil se v Kolumbii a často píše články odsuzující vládu kolumbijského prezidenta Alvara Uribeho a roli Spojených států v Latinské Americe.

27/4/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments