AKT-INFO 84

NEJMÉNĚ 430 LIDÍ BYLO ZABITO PŘI KRVEPROLITÍ NA SRÍ LANCE

Na Srí Lance bylo zabito o víkendu nejméně 430 civilistů včetně stovky dětí poté, co vládní jednotky vybombardovaly civilní území pod kontrolou separatistických Tamilských tygrů. Skutečný počet mrtvých však může být mnohem vyšší. Webové stránky podporující Tamilské tygry odhadují, že v průběhu tohoto útoku zemřelo 3200 civilistů. Jedná se o dosud nejtěžší útok v rámci snah armády Srí Lanky zničit tuto separatistickou skupinu. Lékaři konstatovali, že bylo zraněno nejméně 1100 lidí. Organizace spojených národů popsala situaci jako „krvavou lázeň“. Ve středu srílanské vojenské jednotky bombardovaly již podruhé během dvou dnů jedinou nemocnici nacházející se v severní válečné zóně. Nejméně patnáct lidí přišlo o život a dalších nejméně čtyřicet jich bylo při útoku zraněno. Stalo se to jeden den poté, co bylo zabito čtyřicet devět lidí v dalším útoku. Jedna bomba dopadla na nemocniční oddělení plné pacientů, kteří byli zraněni právě při prvním útoku. Organizace zabývající se lidskými právy tvrdí, že srílanská armáda porušuje slib nebombardovat tuto malou oblast, kterou ovládají Tamilští tygři. Lékaři a kněží pracující uvnitř civilní oblasti obviňují armádu Srí Lanky ze zabijení civilistů. Jeden katolický kněz pracující uvnitř válečné oblasti prohlásil: „Bojují proti civilistům. Používají klastrové bomby a děla. Střílejí na lidi.“ Armáda Srí Lanky naopak obvinila Tamilské tygry z toho, že bombardovali vlastní civilisty. Srí Lanka vykázala všechny žurnalisty a mezinárodní organizace z oblasti konfliktu. V neděli byli ze Srí Lanky deportování tři britští žurnalisté poté, co informovali o podmínkách panujících ve vládou spravovaných uprchlických táborech. Sdružení mezinárodních organizací obhajujících lidská práva podalo dovolání k Radě bezpečnosti Spojených národů, aby urychleně začala o konfliktu jednat.

13/5/09        

 

VÁLKA V AFGHÁNISTÁNU BUDE DRAŽŠÍ NEŽ V IRÁKU

Americký Kongres se chystá ke schválení 97 miliard amerických dolarů na financování okupace Iráku a Afghánistánu. Náklady na okupaci Afghánistánu příští rok poprvé převýší roční sumu vynaloženou na okupaci Iráku. Přídavkem k více než půl biliónu dolarů pro Pentagon požaduje Obamova administrativa 65 miliard dolarů na okupaci Afghánistánu. Mezitím byla americká vojska a vojska NATO v Afghánistánu obviněna z používání chemických zbraní s bílým fosforem. Při jednom incidentu, o kterém informovala mezinárodní organizace Human Rights Watch, byla v březnu bílým fosforem těžce popálena osmiletá afghánská dívka. Její otec prohlásil, že střely, které způsobily její zranění, vypálila vojska NATO. Zbraně s bílým fosforem jsou mezinárodně zakázány, ale mohou být financovány z neoficiálního „černého rozpočtu“ Pentagonu. Americký časopis Aviation Week informuje o tom, že na příští rok požaduje Pentagon od americké vlády rekordních 50 miliard dolarů na tajné vojenské operace. Rozpočet Pentagonu na tajné operace je nyní větší než celkový armádní rozpočet Británie, Francie nebo Japonska.

11/5/09

 

NOVINÁŘKA V ÍRÁNU BYLA PROPUŠTĚNA, ZATÍMCO KOLEGOVÉ V IRÁKU A IZRAELI JSOU ZA MŘÍŽEMI

Zprávy uvádějí, že íránsko-americká novinářka Roxana Saberi byla v pondělí propuštěna z íránského vězení a je opět se svou rodinou. Její otec Reza Saberi řekl, že se jeho dcera chystá k návratu do Spojených států. Saberi byla uvězněna od ledna. Minulý měsíc byla odsouzena k osmi letům vězení v tajném soudním procesu za špionáž pro Spojené státy. Kritikové se domnívají, že jediným jejím skutečným zločinem bylo to, že v Íránu pracovala jako novinářka bez oficiálního povolení. Mezitím Spojené státy nadále vězní nejméně jednoho novináře bez jakéhokoliv obvinění. Ibrahim Jassam, nezávislý fotograf pracující pro Reuters, je v Iráku zadržován od září navzdory protestům ze strany irácké vlády, Mezinárodního výboru na ochranu novinářů, organizace Reportérů bez hranic a agentury Reuters. Uvěznění Ibrahima Jassama nepřitáhlo na rozdíl od případu Roxany Saberi skoro žádnou pozornost hlavních médií. Dále v Izraeli byla v úterý zatčena izraelská novinářka Amira Hass. Stalo se tak poté, co se vrátila z území Gazy, odkud již několik let podávala zprávy. Byla zatčena a obviněna z „pobytu v nepřátelském státě“.

13/5/09

 

17 PROCENT AMERICKÝCH DĚTÍ ČELÍ RIZIKU CHRONICKÉHO HLADU

Nová výzkumná zpráva uvádí, že ve Spojených státech čelí více než 17 procent dětí mladších pěti let riziku chronického hladu. Podle lékařů to znamená, že 3,5 miliónu dětí může v důsledku podvýživy trpět kognitivními a vývojovými poruchami.

8/5/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments