AKT-INFO 88
PERUÁNSKÁ POLICIE OBVINĚNA Z MASAKRU PŮVODNÍCH OBYVATEL V AMAZONSKÉ DŽUNGLI

V jihoamerickém Peru zahynulo několik desítek lidí při střetu mezi policií a domorodými aktivisty v severní amazonské provincii Bagna. Peruánské úřady vyhlásily zákaz vycházení a vojáci hlídkují v ulicích malých měst v amazonské džungli. Už několik týdnu původní obyvatelé Peru protestují proti sérii prezidentských dekretů, které mají za cíl privatizovat těžbu zemního plynu, ropy, dřeva a dalších surovin. Úřady říkají, že dvacet dva policistů zemřelo během nepokojů a dva další jsou pohřešováni. Představitelé původních obyvatel říkají, že policie během minulého víkendu zabila nejméně čtyřicet lidí, včetně tří dětí. Jeden z vůdců protestu uprchl na guatemalskou ambasádu a byl mu udělen azyl.

8/6/09

 

AMERICKÁ VLÁDA DOSTALA NAŘÍZENÍ ZVEŘEJNIT TAJNÉ „DŮKAZY“

Americký federální soudce nařídil vládě Baracka Obamy zveřejnit tajné důkazy, kterými odůvodňují pokračující věznění více než stovky vězňů v zátoce Guantánamo. Soudce Thomas Hogan zamítl žádost vlády ponechat tyto dokumenty uzavřené s tím, že k udržení specifických informací pod pokličkou musí požadovat soudní souhlas. Případ byl předložen právními zástupci vězňů a sdružením mediálních skupin. Jonathan Hafetz z americké organizace bojující za občanská práva American Civil Liberties Union (ACLU) toto rozhodnutí uvítal se slovy: „Vládě se až příliš dlouho dařilo zatajovat informace o Guantánamu a využívat to ke krytí nezákonného věznění a týrání.“ Obamova vláda mezitím žádá jiného federálního soudce, aby zablokoval zveřejnění jistých dokumentů z období Bushovy vlády, které podrobně popisují vyslýchání vězňů v tajných věznicích CIA. Deník The Washington Post informuje o tom, že velitel CIA Leon Panetta v místopřísežném prohlášení sdělil, že zveřejnění těchto dokumentů by přispělo Al-Kajdě k získávání nových členů. Jameel Jaffer z ACLU se vyjádřil, že Obamovo prohlášení, že informace o záměrném týrání by neměly být zpřístupněny, protože by mohly podnítit protiamerickou propagandu, je znepokojující. Jaffer řekl: „To se rovná tvrzení, že čím větší je týrání, o to více je důležité, aby zůstalo utajeno.“

5/6/09

 

SPOLEČNOST SHELL ZAPLATÍ 15,5 MILIÓNŮ DOLARŮ, ABY ZASTAVILA SOUDNÍ ŘÍZENÍ O DELTĚ NIGERU

Jedna z největších ropných společností Royal Dutch Shell souhlasila se zaplacením patnácti a půl milionů dolarů, aby se vyhnula soudnímu řízení týkající se její účasti na porušování lidských práv v deltě Nigeru. Firmu zažalovalo deset žalobců, kteří obvinili firmu Shell ze spoluúčasti na smrti nigerijského spisovatele a ekologa Ken Saro-Wiwy a dalších osmi lidí.

10/6/09
 

SEVERNÍ KOREA A USA JSOU KRITIZOVÁNY ZA VĚZNĚNÍ NOVINÁŘŮ

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová kritizovala Severní Koreu za to, že odsoudila dvě americké novinářky tajným soudem. Zároveň také prohlásila, že by měli být propuštěny na svobodu. Tyto novinářky, Euna Lee a Laura Ling ze stanice Current TV, byly zatčeny v březnu, když připravovaly reportáž na hranici mezi Severní Koreou a Čínou. Ve stejné době se však také vznesla nová vlna kritiky vůči Obamově vládě za to, že ve vězení zadržuje nejméně jednoho cizího novináře bez soudu a aniž by na něj bylo vzneseno obvinění. Ibrahim Jassam, nezávislý zpravodaj agentury Reuters, je od září zadržován v Iráku navzdory námitkám ze strany irácké vlády, Výboru na ochranu novinářů, Novinářů bez hranic i agentury Reuters.

10/6/09

 

VÝDAJE ZA ZDRAVOTNÍ PÉČI ZPŮSOBUJÍ PŘES 60 PROCENT AMERICKÝCH BANKROTŮ

Nový výzkum ukazuje, že rychle rostoucí výdaje za zdravotní péči jsou nyní zodpovědné za více než 60 procent všech bankrotů ve Spojených státech amerických. Protože americký stát teprve zařizuje systém všeobecného zdravotního pojištění, mnoho rodin musí v případě rodinné zdravotní krize prodat své bydlení nebo vzít velký úvěr s jištěním na své bydlení. Příjmy rodin také značně klesají v době vážných zdravotních potíží. Nadace Roberta Wooda Johnsona říká, že se podíl bankrotů způsobených výdaji za zdravotní péči mezi lety 2001 a 2007 zvýšil o 50 procent. Více než 75 procent rodin, které se ocitly v bankrotu, platilo pravidelně soukromě za zdravotní pojištění, ale i v těchto případech je zničily výdaje za zdravotní péči, které obvykle nejsou plně hrazeny pojišťovnou.

 5/6/09

 

DENÍK THE NEW YORK TIMES USTOUPIL OD PROHLÁŠENÍ, ŽE 1 ZE 7 PROPUŠTĚNÝCH VĚZŇŮ SE ZNOVU PŘIPOJIL K „DŽIHÁDU“

Deník The New York Times nyní podstupuje podrobné a kritické zkoumání své nedávné reportáže o tom, co udělali bývalí vězni z Guantánama po svém propuštění. Dne 21. května tohoto roku otiskl deník na přední straně článek s titulem „Pentagon zjistil, že 1 ze 7 zadržených se znovu připojil k džihádu“. Po zveřejnění tohoto článku musel deník ustoupit od některých nejzávažnějších prohlášení. Redaktor pro styk s veřejností v neděli napsal, že tento článek „měl faktické nedostatky a byl velmi přehnaný“. Redaktor uvedl, že článek nerozlišuje mezi bývalými vězni, kteří se údajně znovu přidali ke skupinám účastnících se teroristického násilí a těmi, kteří jsou podezřelí ze spáchání teroristických činů poté, co prožili týrání ve vězení – což je ve více než polovině případů. Redaktor dodal, že pokud bychom brali v úvahu pouze potvrzené případy, jeden ze sedmi by se změnil na jeden z dvaceti.

9/6/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments