AKT-INFO 89
PREMIÉR NETANJAHU PŘEDLOŽIL PODMÍNKY PRO EXISTENCI PŘÍPADNÉHO PALESTINSKÉHO STÁTU

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém nedělním projevu poprvé prohlásil, že by byl ochotný přijmout existenci palestinského státu nezávislého na Izraeli. To ovšem pouze v případě, že by nový stát neměl žádnou armádu, žádnou kontrolu nad svým vzdušným prostorem a hranicemi, a že by uznal Izrael jako stát židovského lidu.

 

„Pokud budeme mít zaručenou demilitarizaci a všechna bezpečnostní opatření týkající se Izraele, a pokud Palestinci uznají Izrael jakožto židovskou zemi, budeme připraveni k uzavření skutečné mírové dohody a k vyřešení společné existence demilitarizovaného palestinského státu vedle státu židovského,“ řekl Netanjahu. V průběhu své řeči Netanjahu zároveň poznamenal, že Jeruzalém musí zůstat nerozděleným hlavním městem Izraele, a také že se Izrael nepodvolí požadavku Spojených států na ukončení dalšího osidlování Západního břehu Jordánu.

 

Palestinští představitelé proslov odsoudili, protože podle nich uzavírá dveře serióznímu vyjednávání. Palestinský vyjednavač Saeb Erekat řekl: „On (Netanjahu) nesouhlasí s řešením dvojstátu. Nezastaví osidlování, ani přirozený růst již existujících osad. Takže tu máme pokus o postup v mírovém procesu, který se doposud pohyboval želvím tempem. A Netanjahu tu želvu obrátil na krunýř. Takže teď vše záleží na prezidentu Obamovi. On si může vybrat. Může se chovat k Izraeli jako zemi nad zákonem a může měřit dvojím metrem. Taková volba ještě bude stát hodně. Anebo může přinutit izraelskou vládu ke splnění svých závazků vyplývajících z ‚Cestovní mapy‘, mírového plánu, který zahrnuje jak existenci dvojstátu s hranicemi z roku 1967, tak i zastavení osídlování včetně přirozeného rozšiřování existujících osad.“

 

Bývalý americký prezident Jimmy Carter také uvedl, že komentáře premiéra Netanjahua nejsou pro mírový proces konstruktivní: „Podle mého názoru postavil v cestě k míru mnoho nových překážek, které za předešlých předsedů vlád neexistovaly. Je zřejmé, že stále trvá na rozšiřování nynějších osad. Požaduje, aby Palestinci a ostatní Arabové uznali Izrael jako židovský stát, ačkoliv je zde 20 procent občanů, kteří nejsou Židé. Toto je nový požadavek.“

15/06/09

 

VRAŽDY GAYŮ MOTIVOVANÉ NENÁVISTÍ JSOU V USA NA VZESTUPU

Podle zprávy z americké organizace National Coalition of Anti-Violence Programs (Celonárodní koalice programů proti násilí) za poslední rok stoupl počet nenávistí motivovaných útoků na homosexuálně a bisexuálně orientované lidi o dvacet osm procent. Koalice má záznamy o dvaceti devíti vraždách za rok 2008, což je nejvyšší počet od roku 1999. Americký prezident Barack Obama zároveň čelí narůstajícímu rozhořčení ze strany zastánců rovnoprávnosti pro homosexuály a lesbičky, neboť Obamova vláda nedávno vydala právní dokument, který má doložit, že celonárodní zákon proti homosexuálním sňatkům je v souladu s americkou ústavou. Během předvolební prezidentské kampaně však Obama volal po zrušení zákazu sňatků gayů i zrušení pravidel v armádě proti homosexálům.

17/6/09

 

ŘEDITEL CIA TVRDÍ, ŽE SI CHENEY SKORO PŘEJE NOVÝ TERORISTICKÝ ÚTOK

Ředitel CIA Leon Panetta v rozhovoru pro časopis The New Yorker ostře kritizoval bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho za národní bezpečnostní politiku. Panetta řekl: „Je to skoro jako by Cheney uvítal, kdyby tato země byla znovu napadena, jen aby vyhrál politický argument. Myslím, že toto je nebezpečný politický náhled.“

15/6/09

PERUÁNSKÝ PREMIÉR OHLÁSIL REZIGNACI

Peruánský premiér Yehude Simon oznámil své plány na rezignaci poté, co došlo ke krvavým střetům mezi aktivisty z domorodých etnických skupin a policií. Simon vedl jednání se skupinami původních obyvatel, kteří protestovali proti udělování povolení zahraničním společnostem k těžbě ropy. Peruánský ministr zahraničí zároveň oznámil udělení volného průchodu domorodému vůdci Albertu Pizangovi, aby mohl odjet z Peru do Nikaraguy. Ta mu udělila politický azyl.

 

Bolivijský prezident Evo Morales obvinil v úterý peruánského prezidenta Alana Garcíu z genocidy: „Jsem přesvědčen o tom, že to, co se stalo v Peru, je genocida podnícená dohodou o volném obchodu. Privatizací byly Jižní Amerika a amazonské pralesy předány do rukou mezinárodních korporací. Dohodou o volném obchodu nedochází ke genocidě pouze v Latinské Americe, nýbrž po celém světě.“ Demonstranti mezitím zablokovali přístup k jednomu z největších dolů zlata v Peru. Peru je šestý největší vývozce zlata na světě. 

17/6/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments