AKT-INFO 97
ZAVRAŽDĚNA ŘEDITELKA ČEČENSKÉ CHARITY

Unesená představitelka charitativní organizace pomáhající dětem v Čečensku byla nalezena mrtvá se střelnými poraněními ve svém autě spolu se svým zavražděným manželem. Ozbrojení muži zajali Zaremu Sadulajevu a jejího manžela Aleka Džabrajlova v kanceláři charity Save the Generations (Zachraňte generace) v Grozném – hlavním městě této oblasti. Charitativní organizace Save the Generations, kterou Sadulajeva řídila, poskytovala lékařskou a psychologickou pomoc mladým lidem, kteří trpěli v důsledku násilností v Čečensku, včetně dětí, které přišly během místních separatistických bojů o končetiny. K těmto vraždám došlo měsíc poté, co byla neznámými útočníky unesena a zavražděna přední aktivistka za čečenská práva Natália Estěmirová.

11/8/09

 

DEVĚT AMERICKÝCH MÍROVÝCH AKTIVISTŮ BYLO ZATČENO U VOJENSKÉ ZÁKLADNY

V americkém státě Wisconsin bylo u vojenské základny Mount McCoy zadrženo devět mírových aktivistů. Aktivisté dokončili třídenní protestní pochod proti okupaci Iráku a Afghánistánu a proti americké zásobě atomových zbraní při příležitosti 64. výročí shození atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Aktivisté jsou obviněni z vniknutí na cizí majetek.

12/8/09

 

POCHYBNOSTI O TOM, JAK SE OBAMOVA PROTITERORISTICKÁ POLITIKA LIŠÍ OD POLITIKY BUSHE

Minulý týden vystoupil před médii nejvyšší protiteroristický poradce americké vlády John Brennan, který ve svém proslovu objasňoval strategii vlády amerického prezidenta Baracka Obamy v obraně před terorismem. V prvé řadě Brennan sdělil, že Spojené státy upouští od termínu „válka proti terorismu“ a dávají přednost „válce proti Al-Kajdě“. Také naznačil, že Obamova vláda by nemusela stihnout dobrovolně přijatý lednový termín uzavření vojenské věznice v zálivu Guantánamo, s vysvětlením, že nemůže „s jistotou říci“, zda věznice skončí podle časového plánu. Ačkoliv Brennan tvrdí, že protiteroristická politika USA se vydává novým směrem, bývalý nejvyšší protiteroristický poradce z dob vlády bývalého prezidenta George Bushe se nechal slyšet, že tento proslov nepředznamenává žádnou zásadní změnu. Bývalý poradce Juan Zarate řekl: „To, co teď sledujeme, je v zásadě návazností na naši protiteroristickou politiku vhodně propagovanou novým prezidentem.“ Mezitím časopis The Nation informuje o tom, že Obamova vláda prodloužila smlouvu se společností dříve známou pod názvem Blackwater na více než 20 milionů dolarů za „bezpečnostní služby“ v Iráku. Tato společnost byla zapletena do několika případů úmyslného zabíjení iráckých civilistů a práce v Iráku už jí byla jednou zakázána. Nejnovější smlouva byla prodloužena jen pár dní poté, co dva bývalí zaměstnanci Blackwater v místopřísežném prohlášení zapsaném u federálního soudu vypověděli, že majitel společnosti Erik Prince se pokládá za křesťanského bojovníka povolaného k odstranění muslimů a islámské víry ze zeměkoule. Jistý libanonský podnikatel v Afghánistánu navíc tvrdí, že se stal první obětí mučení a takzvané „zvlaštní extradice“ v době Obamovy administrativy. V soudním sporu s americkou vládou Raymond Azar prohlásil, že byl násilím donucen k přiznání se ke spáchání zločinu. Údajně uplácel zastupujícího úředníka po svém dubnovém zadržení v Afghánistánu. Federální zástupce prý hrozil Azarovi tím, že už nikdy neuvidí svou rodinu. Azar navíc říká, že dostal na hlavu kápi, byl spoután, že byl vyfotografován nahý, prohledán nahý, vystaven extrémně nízkým teplotám a deprimován nedostatkem spánku.

7/8/09

 

OBAMA ČELÍ PRAVICOVÝM PROTESTŮM PROTI REFORMĚ ZDRAVOTNICTVÍ

Americký prezident Barack Obama zintenzivňuje svoji kampaň za reformu zdravotnictví uprostřed čím dál napjatější veřejné debaty. V posledních týdnech se protestující shromáždili na mítincích organizovaných demokratickými zákonodárci, aby vystoupili proti návrhu na vytvoření státní zdravotní pojišťovny jakožto tržního konkurenta soukromých pojišťoven. Demokraté tvrdí, že protesty připravují agenti pravicových organizací. „Nemusím vám vysvětlovat, že téměř 46 milionů Američanů dnes nemá zdravotní pojištění,“ řekl Obama na úterním veřejném shromáždění ve státě New Hampshire. „V nejbohatší zemi na světě 46 milionů našich sousedů není pojištěno. Jsou snadno zranitelní. Pokud se jim něco přihodí, půjdou na mizinu, anebo nedostanou lékařskou péči, kterou potřebují.“  Zatímco Obama mluvil, venku protestovaly desítky lidí. Jeden z protestujících měl k noze viditelně přivázanou střelnou zbraň a nesl s sebou nápis s citátem Thomase Jeffersona: „Je na čase zalít strom Svobody.“ Původní citát ovšem pokračuje dál: „… krví tyranů a vlastenců“

12/8/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments