AKT-INFO 99
AMERICKÉ MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI PODPOŘILO OPĚTOVNÉ VYŠETŘOVÁNÍ TÝRÁNÍ VĚZŇŮ

Americké ministerstvo spravedlnosti doporučilo opětovné otevření přibližně deseti případů týkajících se týrání vězňů, které Bushova dřívější vláda uzavřela. Toto rozhodnutí by případně mohlo vést k otevření cesty ke stíhání zaměstnanců a dalších podnikatelských dodavatelů CIA za mučení a další týrání vězňů, které v některých případech skončilo jejich smrtí. Případy se týkají především údajného týrání v amerických věznicích v Iráku a Afghánistánu. Očekává se, že ministr spravedlnosti Eric Holder tento týden vydá prohlášení, jestli pro přezkoumání případu jmenuje zvláštního státního zmocněnce. V pondělí americká vláda také zveřejnila rozsáhlou zprávu CIA o mučení a zneužívání vězňů. Zpráva byla zhotovena v roce 2004, ale byla dosud utajena. V této zprávě jsou popsány případy, ve kterých vyšetřovatelé vyhrožovali, že zabijí nebo sexuálně napadnou rodiny vězňů, prováděli zastrašující fiktivní popravy, vyhrožovali vězňům pistolí a elektrickou vrtačkou a foukali vězňům do obličeje kouř, aby je donutili zvracet. Tyto metody byly použity i proti vězňům, o kterých úřady neměly žádné přesné důkazy.

24/8/09

 

V ROCE 2009 JIŽ ZAHYNULO V AFGHÁNISTÁNU VÍCE VOJÁKŮ NEŽ V KTERÉMKOLIV DŘÍVĚJŠÍM ROCE OKUPACE

Při bombovém útoku v jižním Afghánistánu padli další čtyři američtí vojáci. Dosavadní počet padlých vojáků zahraničních jednotek byl tak nejvyšší od té doby, co Američané zahájili invazi v Afghánistánu v roce 2001. Tento rok padlo přes 295 zahraničních vojáků. To je více, než tomu bylo v roce 2004, ve kterém zemřelo 294 vojáků. Tento měsíc je také z hlediska počtu padlých druhý nehorší pro Američany, kteří sami utrpěli ztrátu 41 vojáků.

26/8/09

 

ŽOLDÁCI V AFGHÁNISTÁNU SVÝM POČTEM PŘEVYŠUJÍ AMERICKÉ VOJÁKY

Nová zpráva ukazuje, že vojenští kontraktoři v Afghánistánu svým počtem vysoce převyšují americké vojáky. Průzkum Pentagonu ukázal, že v Afghánistánu bylo v červnu na 74 000 kontraktorů a 58 000 běžných vojáků. V Iráku bylo mezitím 120 000 kontraktorů a 132 000 vojáků.

24/8/09

 

AMERICKÁ VLÁDA NAJALA FIRMU NA PROVĚŘOVÁNÍ NOVINÁŘŮ
Pentagon najal kontroverzní PR společnost, která má za úkol důkladně zkontrolovat, jakým způsobem se novináři vyjadřují o armádě předtím, než jim bude povolen úzký kontakt s vojáky. Armádní noviny Stars and Stripes oznámily, že armáda najala společnost Rendon Group, která má zjistit, zda předchozí práce dotyčného novináře „zobrazují americkou armádu v pozitivním světle“. Podle kritiků to znamená, že každý reportér, který někdy kritizoval akce americké armády, může mít podstatně menší přístup k územím kontrolovaným americkou armádou. Rendon Group je společnost z oblasti public relations, která pomohla zformovat Irácký národní kongres, iráckou exilovou skupinu, která poskytla mnoho neprokázaných a mnohdy falešných údajů za účelem ospravedlnění americké invaze do Iráku. Tato skupina dále najímala konzultanty, jejichž úkolem bylo přesvědčit vlády evropských zemí, aby invazi podporovaly.
25/8/09

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments