Absurdity liberalistického myšlení

Čirou náhodou jsem pročítal starší článek z cyklu o tom, jak myšlenky našeho velkého vůdce Václava Klause jsou dezinterpretovány a stát je tím nejošklivějším. Mimo jiné je tam tato perlička:

A další z řady příčin (krize – vsuvka mš) byly zákony Carterovy a Clintonovy vlády, nařizující hypotečním bankám poskytovat hypotéky i vysoce rizikovým, nemajetným klientům, bez spolehlivé záruky

Na podobnou argumentaci jsem narazil již několikrát. Staré zákony jsou údajně jednou z příčin krize. Ale stejně tak dobře by kdokoliv mohl argumentovat, že jednou z příčin krize je i zánik bájné Atlantidy. Od doby vzniku různých zákonů uběhlo již mnoho let, i onen zlý zákonodárce Clinton odešel před 8 lety, o Carterovi, který zmizel v propadlišti dějin již před 28 lety, ani nemluvě.

Pro doplnění je nutno dodat, že ještě před pár lety například Fannie Mae a Freddie Mac, nesmyslně privatizované agentury, dosahovaly nádherných zisků vyplácených formou dividend svým akcionářům. I člověk s malou představivostí, ale aspoň trochu slušnější pamětí si dokáže představit, jak by před pár lety vypadala reakce liberalistů na libovolný návrh úpravy starších zákonů, které by de facto omezovaly podnikání u rizikových hypoték. Slova jako socialismus či dokonce komunismus by byly jednou z prvních a možná i mírnějších reakcí (zisk přeci je, takže je to správné). Dnešní toxické balíčky byly vypočteny jako naprosto bezpečný prostředek nezávislými specialisty z okruhu vyznavačů neoliberalismu a hlavně je jako nerizikovou investici využívaly různé liberalistické symboly, jako byly neblahé paměti investiční banky.

Takže na vině nejsou jakési staré zákony, na vině bylo definitivní glorifikování kozla jako zahradníka v dobách minulé Bushovy administrativy a opravdu falešná představa, že trh (reprezentovaný mimo jiné takovými dnes již neexistujícími giganty jako Lehman Brothers) rozumí všemu nejlépe. Pro liberalisty to tak ale samozřejmě není, to že vlády vyhovovaly ještě před pár lety naprosté většině jejich požadavků*, bude ale stejně jen asi důkazem pro špatný vliv vlád na hospodářství. A protože ani akceptace jejich požadavků kritiku neumlčí, ba dokonce možná zesílí, tak by možná bylo do budoucna nejlepší prostě všechna liberalistická centra vlivu ignorovat. Stejně jejich poučky mají s reálným světem přibližně tolik společného, co Marxova představa o komunismu.

* Pro příklad, Václav Klaus a jeho liberalistické okolí vinu za krizi v druhé polovině 90. let přenáší na naši centrální banku. Ale jaká byla její vina ? Pouze ta, že zpřísnila svojí politiku, a naše tehdejší toxické úvěry se ukázaly v plné své kráse. Takže buď ČNB postupovala správně a americký FED měl také přitvrdit, nebo FED postupoval správně a ČNB tehdy také měla pumpovat více peněz do hospodářství. Princip je velmi podobný, nevidí ho jen slepý a jen slepý také nevidí, že obé mělo důsledky v jisté krizi a u obého prapříčina je nedostatek rozumných regulací (či v našem případě rozumného právního rámce).

** A malá perlička k poslednímu drastickému oslabování samostatné měny, již jen čistá slova ekonomissima Václava Klause – zůstaňme u samostatné měnové politiky, která – jak my vidíme – nás, českou ekonomiku a český bankovní a finanční systém zatím docela spolehlivě chrání (kdo by chtěl bazírovat na slovíčku zatím, tak by si měl uvědomit, že prezidentská moudra jsou z konce října loňského roku, kdy naše ekonomika, jak se zpětně ukázalo, již byla ve velkých problémech – propad průmyslové produkce o téměř 8 procent a o měsíc později dokonce o více než 17 procent).

Převzato z blogu Modrá šance

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments