Adventní Česko v roce 2013 – II.

V některých policejních útvarech a u některých státních zástupců začal intenzivní předvánoční úklid. Došlo i na dlouho zamčené spodní šuplíky. Návštěva centrály ČEZ je jistě zajímavá věc. Doporučoval bych se při této příležitosti podívat i na jiná témata, než jen na „pouhé“ nákupy solárních elektráren. Tak co třeba prodej firmy Mibrag, transakce mezi ČEZ a ČEZ Albania, rozsah a cena zakázky pro subdodavatele při stavbě meziskladu jaderného paliva v Temelíně, anebo zakázky prostřednictvím Škody Praha Invest či kauza I&C Energo? A bylo by toho jistě i mnohem více, co by stálo za povšimnutí a co po dlouhá léta unikalo pozornosti členů dozorčí rady, kteří měli hájit a reprezentovat zájmy státu v polostátním kolosu ČEZ.

Ale to není všechno. Policii zajímají i IT zakázky ve státním podniku Lesy ČR a došlo i na legendárního Grygárka. A jako „třešnička na dortu“ se objevuje zjištění, že prý Petr Nečas zobchodoval svůj podpis pod Klausovou amnestií. To jsou věci. O tomto podezření jsem napsal několik textů. Jeden z nich jsem uveřejnil na svém blogu 19. března 2013 pod názvem Petr Nečas si s námi hraje na slepou bábu“. Společně s dalšími přáteli z občanské iniciativy Vraťte nám stát jsme podali i trestní oznámení na podezření ze spáchání trestného činu. ÚOOZ to však předal místnímu oddělení Policie ČR v  Praze 7, načež byla věc po několika měsících odložena. A Petr Nečas nám s pohledem raněné laně neustále opakoval – „Já nic, já muzikant,…“. Totiž pardon, vlastně předseda vlády.

Předvánoční policejní hyperaktivita zasáhla i další letitou kauzu – prodej OKD. Protikorupční policie obvinila mimo jiné i bývalého místopředsedu Fondu národního majetku Pavla Kutu, který za FNM smlouvu o prodeji státních akcií podepsal. Stalo se to za vlády křišťálově čistého Standy Grosse. Ve vládě mladého premiéra tehdy seděl i mladý ministr financí,…

Jiný předešlý premiér Mirek Topolánek je jiný kabrňák. Posuďte sami – předseda Teplárenského sdružení ČR, předseda dozorčí rady Elektrárny Opatovice, generální ředitel VAE Controls, společník kutnohorského pivovaru a spoluzakladatel ambiciózní investiční a developerské společnosti European Capital Partners Investmens. V šíři záběru předstihl i svého ministra dopravy Aleše Řebíčka. A to už je co říct.

V záplavě nově interpretovaných staronových zpráv zatím leží v koutě mnohé další. Slyšeli jste v posledních týdnech například o nějakém domácím pokračování případu MUS? Nic, ticho po pěšině. Začíná pomalé vyšumění, obvyklá a velmi úspěšná metoda přežití v zemi, v níž funguje selektivní právo.

Pan Varvařovský se rozhodl skončit v pozici ombudsmana. Ani se mu nedivím. Koho by u nás zajímala nějaká veřejná ochrana práv. Ve světě s nejméně devíti nulami na konci není na podobné okrajové věci čas, chuť a ani zájem. To třeba takový tunel, armádní nákup nebo pěkná IT zakázka apod., to už je jiné kafe.

Vánoční pauza přijde jistě vhod. Politický cirkus nahradí v televizi Popelka, Mrazík, Pyšná princezna a vánoční koncerty z televizních archívů. Obávám se však, že se ten neuchopitelný karusel roztočí po Novém roce znovu. A jisté je to, že to jako obvykle zaplatíme my všichni.

I tak Vám přeji hezké a pohodové prožití vánočních svátků a vše dobré v roce 2014.


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments