Agenti nejsou dementi

Peter Duhan v pořadu Názory a argumenty Čro 6 dne 15.1.2009: „Plyn z Ruska stále neproudí na Západ. Včera v deset hodin moskevského času údajně proudit začal, ale na Západ nedoproudil, neboť se někde ztratil. Nejde o žádnou záhadu, spíš o ukázku typicky ruského humoru na způsob Saltykova-Ščedrina či geniálního Gogola"

 

A komentář pokračuje nehoráznou antiruskou propagandou, přičemž ani jednou není zmíněna Ukrajina coby (alespoň) spolupachatel plynové aféry.

 

Jiný pohled na totéž poskytl Ján Čarnogurský, známý slovenský pravicový a křesťanský politik v článku svého blogu z téhož dne: „Európa prežíva dramatické týždne poklesu dodávok a potom úplného zastavenia ruského plynu. … Možno už rekapitulovať udalosti a spravodajstvo o nich v slovenských a českých médiách. Je to potrebné aj ako poučenie do budúcnosti, pretože zavádzanie čitateľov, poslucháčov a divákov najmä na Slovensku domácimi médiami, takmer bez výnimky, dosiahlo nový vrchol (po augustových udalostiach na Kaukaze)." A Čarnogurský pokračuje pečlivě seřazenými fakty, která do puntíku odpovídají tomu, co o věci napsaly Franfurter Allgemeine Zeitung (prezentováno zde). A z obou jistě seriózních zdrojů vyplývá, že jasným viníkem krize, pachatelem, je Ukrajina.

 

Jaké hlouposti ze sebe vytlačují čeští novináři, předvedl v MfD Tomáš Zahradníček: „České předsednictví teď musí počítat hlavně s obrannou činností. Pomoci Ukrajině přežít letošní rok jako samostatný stát. Zabránit tomu, aby se v evropské politice v důsledku plynového sporu prosadily plány směřující k vyřazení Ukrajiny ze hry, jež Rusko nabízí. … nenechat Ukrajinu pod ruským tlakem padnout." Takže budeme pomáhat Ukrajině, která konflikt vyprovokovala, kradla plyn, vydírá, neuzavřela smlouvu s Ruskem, ty uzavřené hrubě porušuje a jako první uzavřela kohouty do Evropy?

 

Na ČRo 6 šly po Duhanovi další plynové komentáře. Všechny zcela jednostranně zaměřené proti Rusku, coby „světový" tisk pak byly citovány polské noviny a z francouzských ty jednostranně zamířené.

 

16. 1. kampaň na šestce pokračovala komentářem Juraje Hrabka z Bratislavy. Opět zcela jednostranná protiruská propaganda končí neuvěřitelným nesmyslem: „Mám dôvod si myslieť, že zmluvu porušuje ruský Gazprom, ktorý SPP (Slovenskému plynárenskému průmyslu) nedodáva plyn, hoci ho dodávať má. S Ukrajinou zmluvu SPP na dodávku plynu nemá, takže k jej porušeniu ani nemôže prísť." Co si Juraj myslí, jistě není zajímavé, pikantní by mohlo být, čím tak činí.

 

Ján Čarnogurský shrnul situaci takto: „Zo sledu udalostí je jasné, že ruská strana hrala vždy čiernymi figúrkami. Reagovala iba na protiprávne kroky ukrajinskej strany. Ako však prezentovali situáciu slovenské a české médiá? Najskôr opäť vinu dávali výlučne ruskej strane. Slovenské SME zo 7. januára prinieslo na titulnej strane nadpis: „Mráz prichádza zas z Kremľa". Neskôr prezentovali situáciu nanajvýš ako zavinenú oboma stranami, Ruskom aj Ukrajinou." A o kus dál: „Slovenské médiá po celý čas väčšiu časť viny, ak nie celú, dávali Rusku. Denník SME, ktorý najviac otvára stránky protiruskej propagande 12. januára napísal: „Rusko sa s obnovou dodávok plynu zmrznutej Európe neponáhľa", 13. januára: „Európa stráca trpezlivosť s Ruskom", slovenské Hospodárske noviny 12. januára: „Plyn mohol tiecť, Rusko zasiahlo". Kritiku Ukrajiny v médiách nenájdete."

 

ČRo 6 je však – na rozdíl od tisku – veřejnoprávní instituce, je placená všemi posluchači. Proto by si vůbec neměla dovolit provádět jednostrannou a navíc zcela prolhanou propagandu. Od „českého" tisku jistě nelze očekávat nic jiného, než ony známé žumpoidní výtrysky, ale veřejnoprávní stanice by si něco takového dovolovat neměla.

 

Trochu historie: ČRo 6 vznikl převzetím většiny pracovníků rádia Svobodná Evropa, kteří do Prahy přišli z původního sídla v Mnichově. RFE bylo financováno vládou Spojených států a jistě nemalý vliv na profil stanice měla CIA. Je zcela jisté, že někteří z redaktorů měli vztahy s touto bohulibou organizací velmi těsné, pokud ne nejtěsnější. Co jiného je možné čekat od těchto vysoce nevěrohodných osob, než zcela jednostrannou propagandu?

Ostatně – nejsou v kotlině sami. Část státních úředníků a politiků projevuje oddanost až zamilovanost k USA v míře, která není vysvětlitelná jinak, než vysokou mírou hmotné zainteresovanosti. Netřeba je jmenovat, to jsou ti, kteří jsou připraveni vyslovit ty nejnehoráznější nesmysly, byť by se stávali trapnými a směšnými.

 

Ještě jednou se odvolám na Čarnogurského: Rusko skutečně ve všech dosud proběhlých partiích, a to včetně Čečenska, hraje černými figurkami. Reaguje na nepřátelské kroky bývalých republik SSSR, bývalých satelitů a NATO, a za vším pak stojí intelektuální dyslektik z Bílého domu. I když kroky americké administrativy za Clintona také nebyly z nejpřátelštějších.

 

Amerika i část evropských představitelů a tisku nasazují Rusku psí hlavu. Když vás bude pořád někdo nespravedlivě odsuzovat až ponižovat, tak vám jednoho nepříliš krásného dne dojde trpělivost, pokud máte dost síly k tomu, abyste ji projevili. A tohle se právě stalo teď, v plynové kauze, předtím v Gruzii. Evropský vandrák a drzá americká straka, Ukrajina, se domnívá, že může vydírat, neplatit, porušovat smlouvy, to vše zatím s pomocí části západního tisku a kompletně českého.

 

Jistě není náhodou, že se protiruská propaganda nejsilněji ozývá právě z Česka a Polska, dvou zemí, které se (spolu s copany a kravatožrouty) vydaly cestou úplného spoléhání na strýčka Sama, sólovou antiraketovou krasojízdou, kterou zbytek Evropy spíše odsuzuje. Je to totiž hra s ohněm vedle výdejního stojanu s benzinem.

 

Je doslova tragédií až krachem současného za demokracii se vydávajícího systému, že namísto svobodného a objektivního tisku a médií tady máme odpornou propagandistickou mašinerii. A lidé, kteří ve vysokých vládních funkcích a v tisku předvádějí ono zcela trapné a neakceptovatelné protiruské štvaní, ti jsou buďto úplně zfanatizovaní, hloupí, nebo zcela podplacení.

 
Viz titulek.
 
 
Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments