Minulý týden se bylo možné na internetu dočíst, že kdesi v Keni přepadla čtyřmetrová krajta muže a vytáhla ho na strom. Bojoval s ní tři hodiny a krajta by ho určitě sežrala, ale napadený ji kousl do ocasu, a ona ho pustila. Pak se dostavila policie a omotala krajtu provazem, čímž toho člověka zachránila. To je zhruba jádro sdělení, přičemž se čtenář určitě tetelí hrůzou. Vzhledem k tomu, že zprávu převzala ČTK, je jistě v této instituci někdo, kdo tomu věří. Alespoň své eventuální pochybnosti nedal nijak najevo.
V Africe skutečně žije krajta písmenková, teoreticky dorůstající až 7 metrů. Tak velký jedinec je raritou, i čtyřmetrová krajta je už velká. Co je však podstatné, takový had váží mezi 10 a 15 kilogramy, což je dost na ohrožení dejme tomu králíka, ale nikoli člověka. Před tím by čtyřmetrová krajta zcela určitě utekla. Že by na ní omylem šlápl, je vyloučeno, krajta by o člověku věděla daleko dříve, než člověk o ní. Krajta písmenková se ukrývá ve štěrbinách skal, anglicky se také nazývá skalní krajta. Pokud by v takové škvíře člověk šmátral, krajta by se snažila couvat a kdyby neměla kam, vetřelce by kousla. Je to sice nepříjemné a dotyčný by se nejspíš hodně lekl, ale o život by mu rozhodně nešlo.
O pár dnů později se čtenář ze stejného zdroje dozvěděl, že jakýsi samozvaný plastický chirurg dělal operace a používal při tom veterinářské nástroje. Dokonce implantoval do prsů silikon veterinářskou injekcí. Samozřejmě existují i speciální veterinární nástroje, jako porodní kleště, embryotomické nože či injekční automaty, ale jako nástroje plastického chirurga jsou zcela nepoužitelné. Zvěrolékař při chirurgických výkonech pracuje beze zbytku humánními nástroji, stejně jako injekčními stříkačkami, což by si zprávu přebírající redaktor mohl snadno telefonicky u nejbližšího veterináře ověřit. Jiná věc je, že dotyčný plastický chirurg – amatér měl na svém pracovišti chlívek, což však v žádném případě není případ veterinárního operačního sálu.