Americké banky: Vítězové a poražení
Červenec 24, 2009

Americká vláda pomáhá vytvořit systém dvou bankovních tříd – vítězů a poražených.

Činnost FEDu a ministerstva financí, navzdory jejich ujišťování o opaku, pomohla některým společnostem zajistit velké výdělky; zatímco jejich nečinnost v podpoře jiných je přivedla téměř k zániku.

Podívejme se třeba jenom na ohromný rozdíl mezi bankovními holdingy Goldman Sachs (GS) and CIT Group (CIT).

Goldmani byli  před několika měsíci zajištěni vládou, která je nechala proměnit v komerční banku, jež o sobě podává jen málo zpráv, navíc v omezeném časovém rozmezí. Obdrželi velkou sumu peněz z programu TARP, a bylo jim povoleno čerpat levné peníze na mezibankovním trhu s garancí FDIC (americký fond pojištění vkladů – pozn. překl.).

Výsledkem je, že firma má finanční prostředky na to, aby mohla na trhu jít i do riskantních podniků. To jí díky vysokým příjmům z komodit, úroků a obchodování na burze vytvořilo rekordní zisk 3,44 miliard ve druhém čtvrtletí.

Když o tom začnete přemýšlet, musíte být opravdu velmi překvapeni. Dle mého názoru se nacházíme pouhých několik měsíců po vůbec nejhorším poklesu na finančních trzích, jenž byl generován masivním a nadměrně rizikovým chováním největších amerických komerčních a investičních bank. Přitom se teď Goldman pouští do nejrizikovějších obchodů v jeho firemní historii.

Důkazem je, že Value-At-Risk (ukazatel rizika ztrát bankovního portfolia na finančních trzích, jenž vyjadřuje, kolik peněz může daná firma s určitou pravděpodobností ztratit za pouhý jeden den obchodování) vystoupal na rekordních 245 milionů dolarů.

Ve stejné době byl velký věřitel komerční sféry CIT ponechán, aby se klátil jako třtina ve větru. Vláda zamítla jeho žádost o to, aby prodal klasifikované pohledávky prostřednictvím Temporary Liquidity Guarantee Program (Vládní program odkupu rizikových pohledávek). CIT málem zbankrotovala, od čehož ji zachránila skupina akcionářů, jež souhlasila se záchrannou infúzí 3 miliard dolarů.

Akcie Goldman Sachs v tomto roce posílily o 89 procent. Akcie CIT klesly o 78 procent.  A to už je pořádný rozdíl!

Překlad: Stan

(Redakčně kráceno)

Celý článek v angličtině

This investment news is brought to you by Money and Markets. Money and Markets is a free daily investment newsletter from Martin D. Weiss and Weiss Research analysts offering the latest investing news and financial insights for the stock market, including tips and advice on investing in gold, energy and oil. Dr. Weiss is a leader in the fields of investing, interest rates, financial safety and economic forecasting. To view archives or subscribe, visit http://www.moneyandmarkets.com.


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments