Americké deriváty: Načasovaná bomba v hodnotě 600 bilionů dolarů je těsně před výbuchem

Říjen 16, 2011Chcete znát skutečný důvod, proč banky nepůjčují a evropský dvorek ovládají PIIGS?

Je to proto, že riziko na trzích s deriváty za 600 bilionů dolarů nezmizí za jeden večer. Naopak, stále více se koncentruje do několika bank, především těch severoamerických.

V roce 2009 drželo 80 % derivátů v Americe pět bank. A v tuto chvíli už podle nedávné zprávy Kontrolního měnového úřadu (Office of the Currency Comptroller) pouhé čtyři banky drží ohromujících 95,9 % amerických derivátů.

Jedná se o tyto čtyři banky: JPMorgan Chase & Co. (NYSE: JPM), Citigroup Inc. (NYSE: C), Bank of America Corp. (NYSE: BAC) a Goldman Sachs Group Inc. (NYSE: GS).

Deriváty hrály klíčovou roli při poklesu globální ekonomiky, takže byste si mohli myslet, že tvůrci světové politiky by měli být schopni už dnes konečně udržet tyhle věci na uzdě – ale to je omyl.

Regulátoři místo toho, aby tenhle problém vzali útokem, jej nechali bez dozoru přejít do vývrtky a výsledkem je časovaná bomba o velikosti 600 bilionů dolarů jménem trh s deriváty.

Myslíte si, že přeháním?

Čistě spekulativní hodnota světových derivátů se ve skutečnosti odhaduje na více než 600 bilionů dolarů. Nominální hodnota, je samozřejmě celková hodnota aktiv pákového efektu. Toto rozlišení je nezbytné, protože když mluvíte o spekulativně nafouknutých aktivech, jako jsou opce a deriváty, trocha peněz může řídit nepřiměřeně dlouhé pozice, které mohou až pětkrát, desetkrát, třicetkrát, nebo v extrémních případech i stokrát převyšovat investice, které by mohly být financovány pouhými hotovostními nástroji.

Roční světový hrubý domácí produkt (HDP) je podle deníku The Economist pouhých přibližně 65 bilionu dolarů, tedy zhruba 10,83 % celosvětové hodnoty globálního trhu s deriváty. Na planetě tedy není doslova dost peněz na to, aby mohly být sanovány banky, obchodující s těmito věcičkami, pokud se dostanou do potíží.

Keith Fitz-Gerald je vedoucím investičním stratégem společnosti Money Morning

Převzato z Global Research

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments