Americké „divoké husy“ klovou Afghánistán
Srpen 23, 2010

http://www.pravda.ru/images/article/3/7/2/217372.jpegNajaté americké soukromé firmy pracovaly pro Talibán a mafii. S tímto hlasitým obviněním se na Američany obořil afghánský prezident Hamid Karzáí.

Připomeňme si, že CIA najala soukromou vojenskou bezpečnostní firmu (PMC) Xe Services, lépe známou jako skandály opředená agentura Blackwater, na ochranu zařízení v Afghánistánu. Zakázka je tajná a její objem je přibližně 100 milionů dolarů, informoval Washington Post s odvoláním na interní informace. PMC mají za povinnost „zajišťovat ochranné a bezpečnostní funkce v tomto regionu“. O jaké funkce se jedná, to Washington Post neupřesňuje.

Tiskový mluvčí CIA Paul Gimigliano ve stejnou dobu podtrhl, aniž by prozradil detaily smlouvy, že personál Xe Services nebude účasten na akcích v zemi. Tomu lze ztěží uvěřit, neboť americká soukromá bezpečnostní firma, která změnila po řadě velkých skandálů svůj název na Xe Services, se nejednou objevila na hlavních stránkách zahraničních medií.

Připomeňme si, že Blackwater byla založena v roce 1996 jako soukromá bezpečnostní firma, která se ve skutečnosti dávno proměnila na malou armádu profesionálních žoldnéřů. "Specialisté" tohoto druhu, dříve známí jako "psi války" nebo "divoké husy", byli najímáni mezinárodními korporacemi ke svržení nežádoucích režimů v zemích "třetího světa". Od doby, kdy bylo najímání těchto žoldnéřů odhaleno jako protizákonné, byly aktivity "divokých husí" kryty značením soukromé bezpečnostní firmy, jež v současnosti dostávají zakázky od vládních složek.

Spolupracovníci Blackwateru v Iráku oficiálně pracovali jako ochranka vedoucího civilní správy. Nejčastěji se však podíleli na organizování "speciálních operací" v této zemi.

Je známo, že šídlo v pytli neskryješ. Deník New York Times v polovině prosince 2009 psal o tom, že jednotka Blackwateru byla zapojena do akce s unášením osob podezřelých ze spojení s ozbrojenci v Iráku. Půl roku před tím se v tisku objevily informace, že Blackwater má "zvláštní jednotku zabijáků" k odstranění nebo zajetí vůdců "Al-Káidy".

Možná, že by firma Xe Services (Blackwater) byla v Iráku aktivní i dnes, jenže v září 2007 její členové zastřelili bez příčiny 17 civilistů. Tento incident vyvolal v arabském světě výbuch antiamerikanismu, takže po něm irácká vláda odňala Blackwateru licenci, a při té příležitosti obvinila tuto společnost z prodeje zbraní kurdským separatistům.

Na obranu společnosti, jež je jedním z hlavních sponzorů Republikánské strany, se postavil G. W. Bush, který řekl, že „hoši, kteří poskytují bezpečnost lidem z ministerstva zahraničí, musejí sem tam použít sílu.“ Za tuto práci americká admnistrativa těmto "hochům" štědře platí. Objem ročních smluv s Xe Services (Blackwater) koncem loňského roku přesáhl jednu miliardu dolarů.

Nyní tato nechvalně proslulá jednotka "divokých husí" dostala mohutnou zakázku od CIA k "zajištění bezpečnosti a ochranných funkcí" v Afghánistánu. Ukázalo se však, že přítomnost nových žoldáků nevítá ani vláda v Kábulu, ani Talibán.

Talibán prohlásil, že „agenti CIA a žoldnéři ze smutně proslulé Blackwater dostali v rámci americké dlouhodobé strategie za úkol destabilizaci situace v regionu.“

Jestliže Talibán znepokojuje činnost žoldnéřů v tajných operacích, potom se centrální vláda v Kábulu oprávněně obává vzniku třetí síly v hlavním městě, která bude zcela připravena provést státní převrat, jestliže to uzná za vhodné jejich zaoceánský „chlebodárce“.

 

Soukromé zahraniční bezpečnostní firmy zaměstnávají asi 30 tisíc místních obyvatel a mezi Afghánci mají špatnou pověst a zdají se být nepopulární organizací.

Prezident Karzáí uvažuje, že v důsledku velkého počtu soukromých bezpečnostních firem v Afghánistánu nebudou mít Afghánci chuť vstupovat do národní armády a policie. „Proč by mladí Afghánci vstupovali do armády a policie, když mohou získat práci v (zahraniční) soukromé bezpečnostní jednotce, kde budou mít mnoho volného času a kde není žádná disciplina“, řekl ve svém projevu ve vysílání televize ABC.

Nejvyšší představitel afghánského státu přímo prohlásil, že zaměstnanci soukromých bezpečnostních firem spolupracují s "mafiánskými skupinami" v Afghánistánu a možná i s Talibánci a teroristy.

Proto Hamid Karzáí vyzval Američany, aby zastavili financování soukromých bezpečnostních firem v jeho zemi. „Obracím se k daňovým poplatníkům USA, aby nedovolovali dávat jimi vydělané peníze na skupiny (ochranky), které nejenže přinášejí mnoho starostí prostým Afgháncům, ale zároveň jsou ve styku s mafiánskými skupinami a rovněž není vyloučeno, že financují povstalce a teroristy.“

Ve Washingtonu označili Karzáího požadavek na ukončení činnosti soukromých bezpečnostních firem za "velmi agresivní" a "provokativní".

To znovu dokládá, že pro americkou administrativu je činnost "divokých husí" v pláštíku soukromých bezpečnostních firem velmi důležitá, neboť americká administrativa zřejmě ztratila víru v možnost vojenského řešení války v Afghánistánu. Protože zvláštní program k fyzické likvidaci vůdců Al-Káidy a Talibánu byl naoko zastaven, nikdo neví, jakou misí jsou pověřeni členové bezpečnostního zařízení Xe Services (Blackwater) v této zemi. Soudě podle velikosti kontraktu, nejedná se o misi bezpečnostní.

 

zdroj: Pravda.ru

 

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments