Americké lékařské testy v Guatemale: Zločin proti lidskosti
Říjen 2, 2010

Více než šedesát let staré experimenty Spojených států, při nichž byly stovky Guatemalců nakaženy kapavkou a syfilidou, byly „zločinem proti lidskosti“, řekl guatemalský prezident Álvaro Colom.

Americký prezident Barack Obama se omluvil za lékařské testy, ve kterých byli nakaženi duševně nemocní a vězni bez jejich souhlasu. Podle Guatemalců řekl Obama Colomovi, že experimenty ve čtyřicátých letech byly prováděny v rozporu s americkými hodnotami. Spojené státy slíbily vyšetřování.

„Šokující, tragické, trestuhodné“

Syfilis může způsobit srdeční problémy, slepotu, duševní nemoci a dokonce i smrt, a přestože pacienti byli poté léčeni, není známo, nakolik se zotavili. Důkazy o programu byly objeveny profesorkou Susan Reverbyovou z Wellesley College, která tvrdí, že k výzkumu dala povolení i guatemalská vláda.

Nebyla dosud učiněna žádná nabídka na odškodnění, ale vyšetřování bude zahájeno v rámci tohoto „výzkumu“, který se uskutečnil mezi lety 1946 a 1948.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs v pátek řekl: „Zpráva byla "šokující, je to tragické, je to trestuhodné.“

Colom v rozhovoru pro BBC řekl, že testovaní byli „oběťmi porušování lidských práv“. „V guatemalských sdělovacích prostředcích i u mých spoluobčanů došlo k velmi silné reakci,“ řekl. „Samozřejmě, že se podobné události mohly stát i v jiných zemích po celém světě, ale jako prezident a Guatemalan bych byl raději, kdyby se tyto události nikdy nestaly na této půdě.“

Ve společném prohlášení amerických ministryň zahraničí Hillary Clintonové a zdravotnictví Kathleen Sebeliusové se říká: „I když k těmto událostem došlo před více než 64 lety, jsme pobouřeny, že k takovému trestuhodnému výzkumu mohlo dojít pod záminkou ochrany veřejného zdraví. Hluboce litujeme toho, že se to stalo, a omlouváme se všem jednotlivcům, kteří byli postiženi takovými nepřípustnými výzkumnými metodami.“

Barack Obama podle prohlášení Bílého domu v telefonátu prezidentu Colomovi potvrdil, že Spojené státy jsou neochvějně odhodlány zajistit, aby všechny současné medicínské výzkumy na lidech splňovaly náročné americké a mezinárodní právní a etické normy. Prezident Obama také „zdůraznil hluboký respekt Spojených států k lidu Guatemaly a význam našich bilaterálních vztahů.“

Netušící

Studie profesorky Reverbyové ukazuje, že lékařskými výzkumy americké vlády bylo v Guatemale nakaženo téměř 700 lidí dvěma pohlavně přenosnými chorobami. Pacienti – vězňové a lidé trpící psychickými problémy – netušili, že na nich byly prováděny experimenty. Lékaři k jejich infikování používali prostitutky nakažené syfilidou, nebo očkování, a to za tím účelem, aby zjistili, zda by penicilin mohl zabránit syfilidě, nejen ji vyléčit. Pacienti byli následně z těchto nemocí léčeni, ale není jasné, zda se všichni uzdravili. 

Prof. Reverbyová již dříve provedla výzkum tzv. experimentu Tuskegee, při němž americké úřady měřily postup šíření syfilidy v afroamerické komunitě drobných nájemců půdy, aniž jim však bylo sdělileno, že mají tuto nemoc, nebo jak ji adekvátně léčit.

Experiment probíhal or roku 1932 do roku 1972. Prezident Bill Clinton se za něj posléze omluvil.

Převzato z BBC

Překlad: Aram

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments