Ani to netrvalo dlouho


Když jsem před pár dny komentoval velký počin Wikileaks, očekával jsem odvetné kroky. Nečekal jsem ani měsíc.

 

Už před nedávnem se objevily informace o snaze US proti Wikileaks použít cokoli, včetně právních fint v libovolných zemích světa. Dnes to vypadá, že past sklapla. Pastičky s ženskou návnadou mají ve špionážní branži dlouhou tradici, pravděpodobně posloužila i tentokrát. Další průběh bude velmi zajímavý a můžeme se dočkat překvapujících obratů.
 

Za normálních okolností bych na Juliana Assanga nevsadil ani pětník, jenže je zde minimálně uveřejněný zašifrovaný soubor isurance.aes256, tajemná pojistka a pravděpodobná informační bomba Wikileaks. Jistě byl mnohokrát stažen a nyní se čeká na rozbušku, tedy dešifrovací klíč. Stačí kousek textu, klidně rozesílaný nějakým připraveným automatem, konstruovaným jako mrtvá linie, a bomba exploduje. Navíc si dovoluji spekulovat: USA mají možnost šifru zlomit, obsah souboru znají. Nevěřím v bezpečnost ani tohoto šifrování vzhledem k uvolnění restrikcí k vývozu šifrovacích technologií na začátku tisíciletí.  Ale i s tím musely Wikileaks počítat.
 

Juliana Assange, zakladatel a tvář Wikileaks

 

Zdálo by se, že kauza může skončit vydírací remízou, ale to není možné. Assange nemůže utajení dat "vyměnit" za svou svobodu, protože nedokáže garantovat, že heslo neuvolní někdo jiný. A už vůbec není schopen ovlivnit pokrok v oblasti dešifračních metod a výkonů techniky. Dříve nebo později, patrně v řádu let,  bude v silách nezávislých IT specialistů šifru zlomit a pak už data nikdo nezastaví. Soubor podle mne může sloužit jako pojistka jen v případě, že je třeba získat čas.
 

V každém případě však kauza přinese souboj klasických špionážních organizací, vybavených veškerou představitelnou technikou a státní podporou s  amatérskou sítí aktivistů, vyzbrojených pouze internetem a svou decentralizovanou strukturou. Zdánlivě by pro zpravodajské služby nemělo být vítězství problémem, je jen otázkou, za jakou cenu. Vedlejší škody na prestiži států a legitimitě jejich politických systémů mohou být větší, než zisky z umlčení nepohodlných šmíráků. Každopádně výsledek kauzy Wikileaks předznamená vývoj svobody slova a otevřenosti sítě na mnoho dalších let dopředu.
 

Update: Článek jsem právě dopsal, když jsem ze zpráv ČT dozvěděl, že obvinění bylo staženo. Zdá se, že první pokus buď selhal, nebo došlo k dohodě. Válka ale bude pokračovat.

 

Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments