Anketa – 6. díl: Koho nevolí „Outsideři“

Tribun (bloger, redaktor OM)

 

1. Už jste rozhodnuti, koho budete volit?   

Ne tak docela. Řečeno agronomickou terminologií představuje česká politická scéna dvě rozsáhlé monokultury a úhor, který je dílem osídlen vytrvalým plevelem a dílem kolonizován invazivními druhy. Zdraví a životaschopnost monokultur je závislá na intenzivním ošetřování, u nových druhů není záruka, že si z nich nevyklube bolševník.

Přesto, že z pohledu programové shody bych měl logicky volit ČSSD, opět si pohrávám s myšlenkou "nasadit do rybníka štiku", navzdory tomu, že minulý pokus se Stranou zelených skončil fiaskem. Štikou této volební sezóny je podle mého názoru Česká pirátská strana. V případě, že půjdu volit (což vůbec není jisté), budu se rozhodovat mezi těmito dvěma stranami, s plným vědomím toho, že je to alternativa poněkud absurdní.

(Ze zvědavosti jsme absolvoval dva volební rádce (iDNES a kohovolit.cz) a výsledky byly více než zajímavé. V obou případech mi vyšla největší, přesto nepříliš výrazná, korespondence s programem ČSSD, ovšem na druhém místě byla v jednom případě KSČM a v druhém Věci veřejné.)


2. Půjdete volit?   

Jak jsem již naznačil výše, ani zde nejsem rozhodnut. Jít k volbám totiž znamená akceptovat mechanismus voleb a princip zastupitelské demokracie, a tedy i legitimovat vítěze. A to si nejsem jist, že s ohledem na způsob vedení kampaně a metody, používané některými stranami k dosažení volebního úspěchu, ochoten. Nemám moc chuti být aktivním tajtrlíkem v tomto cirkuse. Navíc politika je stále více vyprázdněná a stále více ztrácí krok s realitou energetické krize, kapitalismu za zenitem, prohlubující se diskrepancí mezi finanční a fyzickou ekonomikou a praktikami finančních pirátů. I to hovoří proti účasti ve volbách jako trapném divadle dávno mrtvých ideálů.


3. Pokud ano, koho v žádném případě nebudete volit?   

V žádném případě nebudu volit elitářské strany usilující o nerovnost a eliminaci vertikální mobility, jejichž program zavání sociálním apartheidem. Nebudu volit strany, jejichž představa o zodpovědné politice spočívá v tom, že ti dole se uskrovní, aby se ti nahoře nepocítili, že kapitalismus je v krizi. Nebudu volit strany, podle kterých je beznadějná chudoba samozřejmou součástí bohaté s prosperující společnosti.

 

4. Odhadněte, prosím, volební výsledek.  

Mé odhady se obecně vyznačují jedním společným rysem – míjí se s realitou (projevuje se to zejména u odhadu 1. tahu sportky). Přesto nějaký odhad nastřelím: Nejvíce hlasů a mandátů bude mít ČSSD, ale k "modelu Fidesz" to bude mít hodně daleko, takže vládu nesestaví. KSČM si udělá svoje, skončí jako obvykle třetí, ale na levicovou vládu se suverénní podporou to stačit nebude, nehledě k riziku, že by se strážci demokracie mohli v takovém případě pokusit vyvolat občanskou válku, o ratingu zadupanému někam k F- ani nemluvě. Druhá bude ODS, která to bude mít do propadliště dějin stejně daleko, jako do vlády; leda že by Češi definitivně zešíleli a protlačili do parlamentu v množství menší než malém pomocné sbory modrých TOP09 a VV. TOP09 má velkou mediální protekci, navíc jsou to ostřílení harcovníci a pravicový populismus již tradičně táhne, takže ti to dají; VV jsou otázka, mimo Prahu podle mého příliš nezabodují. Černoprdelníci mají na kahánku, ale svěcená voda by jim ještě pomoci mohla, na rozdíl od SZ, které už nepomůže ani rituální recyklace Bursíka.

Zkrátka a dobře, zase to bude plichta-šlichta, bude to nechutné a řídké, potáhne se to dlouho, zažijeme několik státotvorných sebezapření a konstruktivních kompromisů a nakonec zbude jen ta jistota, že pašíci zůstanou u koryt a lidi budou mít živobytí zase o něco těžší (jak kteří samozřejmě), to všem za hlaholu optimistických hesel. I kdyby totiž někdo nějaké řešení nalezl (jiné, než strašení) ostatní jej budou usilovně sabotovat, protože přijatelná jsou pouze ideologicky čisté experimenty.

 

 

Tereza Spencerová (novinářka, vydavatelka Czech Free Press!)

 

1. Už jste rozhodnuti, koho budete volit?  

S výhradami ano.


2. Půjdete volit?  

Na 70 procent ano.


3. Pokud ano, koho v žádném případě nebudete volit?  

ODS, TOP 09, VV, komunisty, khaki zelené, zemanovce… zbývá ještě někdo?

 

 

4. Odhadněte, prosím, volební výsledek.  

Netroufám si odhadovat, jen mám čím dál silnější pocit, že zase bude platit okřídlené moudro z hospodských záchodků "Pokud by volby mohly něco změnit, tak už je dávno zakázali."

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments