Assange na odstřel

WikiLeaks nikdy nikdo z ničeho neobvinil, natož usvědčil.


Konsensus odborníků na mezinárodní právo říká, že stíhání této organizace či Juliana Assanga za úniky informací by bylo extrémně obtížné. Přesto všechno se podívejme, jaké tresty už WikiLeaks postihly, případně čím kdo Assangeovi hrozí:


– WikiLeaks by měla být vedena jako teroristická organizace, zuří poslanec Pete King (28. 11. – New York Daily News)

– Julian Assange by měl být zavražděn tajnými službami, říká bývalý poradce kanadského premiéra (1. 12 – Telegraph)

– Na veřejnou žádost senátora Liebermana ukončují firmy podporu WikiLeaks (2. 12. – New York Times)

– Amazon odstřihl WikiLeaks (2.12. – CNET)

– WikiLeaks má potíže udržet se online poté, co jí americká správní společnost odebrala doménu (3.12. – Guardian)

– PayPal zmrazil WikiLeaks účet (4.12. – Wired)

– Austrálie zvažuje, že Assangeovi odebere pas (4.12. – News 24)

– Švýcarská banka zmrazila zakladateli WikiLeaks účet s prostředky na právní obranu (6.12. – Raw Story)


To vše jsou americký stát a jeho přátelé schopni a ochotni provést komukoli, kdo je ohrožuje nebo se jim jakkoli vzpírá – samozřejmě bez jakéhokoli oficiálního obvinění či soudní pravomoci. WikiLeaks zablokovali účty, pokusili se je odstranit z internetu, vyhrožovali všem, kdo s nimi mají co do činění, Assangeovi odepřeli přístup k prostředkům na právníky zrovna v době, kdy na něj byl vydán pochybný mezinárodní zatykač, opakovaně mu vyhrožují zavražděním, chtějí mu odebrat pas a prohlásit jej za „teroristu“, přestože se ani Assange ani WikiLeaks nikdy nedopustili žádného násilného činu.


To vše má kořeny v toxickém způsobu uvažování, jaký o víkendu předvedl šéf republikánského senátního klubu Mitch McConnell, který o Assangeovi řekl: „Myslím, že ten člověk je technologický terorista. Naší zemi nesmírně ublížil a měl by být stíhán v plném rozsahu zákona. A pokud to nepůjde, tak změníme zákon.“ Jak je u nás dobrým zvykem, slovo terorista z úst amerických autorit neznamená nic víc než člověk, který se alespoň trochu účinně vzpírá zájmům amerického státu. Povšimněte si rovněž senátorova, mezi politiky naprosto typického názoru, že pokud si chceme došlápnout na někoho, kdo podle zákona není zločinec, tak zkrátka změníme zákon tak, abychom z něj zločince udělali.


A přitom to ani není třeba. „Přátelé“ amerického státu v západních mediálních a korporátních kruzích se předhánějí, kdo WikiLeaks potrestá přísněji, třebaže bez sebemenší opory v právu. Takový je opak civilizovaného právního státu – Divoký západ, kde lidé s odznakem trestají podle libosti, bez omezení a rozhodně bez ohledu na nějaké protivné „zákony“. Události posledního týdne skutečně svědčí o vážném ohrožení základních svobod a bezpečnosti, rozhodně však ne ze strany WikiLeaks či Juliana Assange.


Běžný občan obvykle nevěří, že jejich vlastní stát a vláda jsou „autoritářské“. To je ovšem tím, že těch, kdo poslušně stojí v řadě a drží ústa a krok, si tyto složky nevšímají. Zda je stát autoritářský, nebo právní, se pozná podle toho, jak reaguje na ty, kdo kladou jeho politice legitimní a účinný odpor – zda koná v rámci zákona, či bez ohledu na něj.


***


Glenn Greenwald je ústavní právník a komentátor levicového internetového deníku Salon.

Překlad: Aleš Drobek

Převzato z blogu Aleše Drobka na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments