Atentát na Harírího: Hizballáh obviňuje izraelské najaté vrahy
Srpen 09, 2010

hariri-assassination-crater.jpgVůdce Hizballáhu Sajíd Hasan Nasralláh předložil důkazy prokazující, že Izrael zorganizoval atentát na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího.

Na tiskové konferenci v Bejrútu v pondělí večer generální tajemník hnutí libanonského odporu předložil videonahrávky, zachycené izraelským bezpilotním nosičem (UAV), stejně jako zaznamník s výpovědí příslušníka páte kolony, která prokazuje, že atentát na Harírího 14. února v hlavním městě byl proveden na objednávku z Tel Avivu.

Libanonská zpravodajská síť al-Manar zveřejnila tento rozhovor a doplnila jej důkazy, ukazující záběry Harírího domu, zachycené při přípravě masivního bombardování jeho automobilu, při kterém zahynul spolu s dalšími 22 lidmi.

Zpravodajská síť ukázala videa z bezpilotních letounů, monitorující trasu vozidla, kterou Harírí absolvoval každý den.

Zprávy libanonského ministerstva obrany ukazují přelet izraelských válečných letounů a průzkumného letadla v oblasti ten den, kdy byl Harírí zavražděn, řekl Nasralláh.

Al-Manar také odvysílala filmové záběry izraelských špionážních agentů, kteří svuj podíl na vraždě uznávají.

Jeden z izraelských operativců, Ahmad Hussein Nasralláh, "dal bývalému premiérovi Rafikovi Harírímu nepravdivé informace pomocí někoho, kdo s Harírím v oblasti zabezpečení pracoval," uvedl komentátor z Al-Manar, „a sdělil mu, že  Hizballáh jej chce zavraždit."

Později Al-Manar ukázal, jak se agent přiznal, že to byla léčka.

Sýrie byla obviněna, že zosnovala na Harírího vražedné spiknutí, které podkopalo složité vztahy mezi Damaškem a Bejrútem, a nakonec vedlo ke stažení syrských vojáků z Libanonu.

Vůdce Hizballáhu řekl, že se Ahmed Nasralláh snažil bývalého libanonského premiéra svými tvrzeními postrašit, a že to bylo součástí většího spiknutí, které by donutilo Sýrii, aby odešla z Libanonu.

Dále řekl, že atentát byl spáchán proto, aby zažehl sektářskou a náboženskou válku v Libanonu a dodal, že pokud tribunál OSN, který případ vyšetřuje, nezváží nové důkazy, bude to ukázkou toho, že případ je zpolitizován.

Nasralláh řekl minulý měsíc, že byl informován synem zavražděného vůdce a jeho nástupcem Saadem Harírím, že zvláštní libanonský tribunál „obviní některé nedisciplinované členy Hizbulláhu.“

On toto tvrzení odmítl a varoval, že toto spiknutí bylo součástí „nebezpečného projektu, který je namířen proti hnutí odporu.“

Očekává se, že soud OSN oznámí svá zjištění na konci roku.

Převzato z Global Research

Překlad: Clair

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments