Květen 23, 2010
V pondělí australská vláda oznámila, že nařídila vyhoštění izraelského diplomata. Důvodem je užívání australských falešných pasů v případu lednového zavraždění vrcholného činitele Hamásu ozbrojenci v Dubaji. Ministr zahraničí Stephen Smith řekl, že policejní šetření nenechala nikoho na pochybách, že izraelské zpravodajské služby stály za zneužitím čtyř australských cestovních pasů u osob podezřelých ze zabití Mahmouda al-Mabhouha v dubajském hotelovém pokoji. Šetření, které vláda dokončila, nezakládá žádné pochybnosti o tom, že Izrael byl zodpovědný za padělání a zneužití těchto pasů, řekl v projevu v australském parlamentu Smith. Podle něj se takto nechová přítel.
Australská vláda nařídila policii a zpravodajským službám vyšetřit falešné pasy osob, které navštívily Izrael a prokázala, že tito čtyři občané byli nevinní, neboť nebyli do akce zapojeni. Smith řekl, že žádná vláda nemůže tolerovat zneužívání svých pasů, zejména cizími vládami. Rovněž řekl, že takové jednání nemůžeme očekávat od národa, s nímž jsme měli úzké přátelské vztahy a který jsme podporovali. Požádal vládu, aby člen velvyslanectví v Austrálii se sídlem v Canbeře byl odvolán během týdne. Austrálie a Izrael jsou tradičně blízcí spojenci a Smith řekl, že nyní očekává určité ochlazení vztahů.
Dubajské úřady uvedly jména údajných členů skupiny, která sledovala a zabila palestinského činitele a sdělily, že podvodně použili falešné britské, irské, francouzské, německé a australské pasy ke vstupu a opuštění Dubaje. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman přitom v únoru prohlašoval, že žádné důkazy odpovědnosti Izraele za zabití neexistují.
Smith řekl, že čtyři Australané, kteří měli ukradené identity a jejichž pasy byly použity podezřelými, mohli být za této situace nařčeni ze zapojení do atentátu. Smith uvedl, že kopie pasů použitých v operaci byly vysoké kvality a zřejmě byly úředního původu. Řekl také, že rozhodnutí bylo vydáno vzhledem k australským národním bezpečnostním zájmům, kvůli podpoře integrity australského pasového systému a v zájmu ochrany Australanů cestujících do zahraničí. Uvedl, že rozhodnutí, které bylo učiněno, způsobilo spíše lítost než hněv.
Úřady v Dubaji, včetně ostatních zainteresovaných států, již byly Australií informovány o výsledcích šetření.
Foto: zdroj