Ázerbajdžán ruší manévry s USA a vítá Írán

azrebajdzan-plynÁzerbajdžánská vláda odložila společné vojenské manévry „Regional Response 2010" s USA, neboť podle Baku je politika Spojených států v regionu řízena vlivnou arménskou lobby. Místo toho Ázerbajdžán uvítal, že řešení jeho letitého sporu s Arménií o Náhorní Karabach může zprostředkovat Írán.


Ázerbajdžán je výchozím bodem všech kaspijských plynovodů a ropovodů do Evropy, které by vedly mimo území Ruska, a Spojené státy se proto snaží tamní vládě všemožně nadbíhat, přitom si ale neodpustily vyjádřit „znepokojení" nad svobodou tisku a přístupu k opozici v Ázerbajdžánu. Vládcům v Baku ale podle všeho nejvíc vadí, že USA přiměly Turecko, aby otevřelo své hranice s Arménií ještě dřív, než se spor o Náhorní Karabach, který je od roku 1993 v arménských rukou.


Poradce ázerbajdžánského prezidenta Ali Chasanov minulý týden obvinil USA, že „občas ztrácejí neutralitu a otevřeně podporují Arménii", a významný představitel vládnoucí strany Fazajil Agamali dokonce vyzval k tomu, aby z ázerbajdžánského energetického sektoru byly vyhnány všechny americké firmy. V pondělí pak ázerbajdžánské ministerstvo zahraničí uvítalo nabídku Teheránu, že se ujme role zprostředkovatele sporu o Náhorní Karabach. Arménie na tento krok ještě nereagovala.

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments