Banánistán: Jezte ovoce, zeleninu a banány

Na programu dnešního jednání vlády byl opravdu pikantní bod:

Návrh nařízení vlády o stanovení některých podmínek pro poskytování podpory na ovoce a zeleninu a výrobky z ovoce, zeleniny a banánů dětem ve vzdělávacích zařízeních.

Na první pohled zaujme vypíchnutí banánů, které velmi připomíná důsledné rozdělení zvířat v jisté čínské encyklopedii. Zvířata se prý dělí na:

 

a) patřící císaři
b) nabalzamovaná
c) zdomácnělá
d) prasátka
e) sirény
f) bájná
g) toulavé psy
h) zvířata zahrnutá do této kategorie
i) co jsou jako bláznivá
j) nespočítatelná
k) nakreslená tenoučkým štětcem z velbloudí srsti
l) a podobně
m) ta, co právě rozbila džbán
n) ta, co z dálky připomínají mouchy

 

Banány


Našince, uvyklého českým „tržním" mechanismům, okamžitě napadne, že v pozadí stojí mocný dovozce či dokonce majitel banánových plantáží v některé exotické zemi, v niž jakoby náhodou strávili vybraní členové vlády svou dovolenou. Ministr zemědělství Jakub Šebesta v ranním Radiožurnálu však brilantně vysvětlil, že je to opatření proti diskriminaci banánů. Mezi řádky se tedy dá vytušit, že existuje tajná extrémistická skupina, potlačující zaručená práva banánů, připravující jejich genocidu a šířící bananofóbii v demokratické Evropě. Však on si s nimi pan Pecina již poradí. Proslýchá se, že je připraven preventivní noční zásah URNY, který odhalí extrémistické plakáty shnilých banánů a poškozených banánových plantáží, banánově závadnou literaturu a hudbu a pachatele dostane tam, kam pochyby patří.

 

Diskriminované banány

Plakáty s bananafobní tématikou

 

Druhým neoddiskutovatelným důvodem je název tohoto programu na evropské úrovni. Podivné věci je prostě třeba pronášet dostatečně mocným hlasem a vše běží jako na drátkách.

 

Velmi inspirující je představa pana ministra o reakci dětí na bohulibou aktivitu ministerstva a Evropské unie. Na otázku, jak zaručit, aby děti nehodily darované jablko nebo mrkev do koše, optimistický ministr prohlásil, že takové děti snad u nás ani nejsou. Když si ale vzpomenu na přestávkové jablko-hruškové bitvy z mládí, následující po vytvoření školního díla „Zátiší s ovocem", nemohu se ubránit jisté skepsi. Asi jedinou zárukou bude celotřídní demonstrativní konzumace přiděleného eurojablka pod přísným dozorem bdělého pedagoga. Při troše fantazie by z toho mohla být velmi emotivní scéna, na niž si zúčasnění budou pamatovat celý život.

 

Kolega, který na tři měsíce ztratil přímý kontakt s českou demokracíí, po přečtení zprávy jízlivě konstatoval:

 

Jestli dostanou jedno jabko měsíčně, budou muset kousat velmi, velmi ale opravdu velmi pomalu, aby jim dlouho vydrželo.

 

Naštěstí projekt byl schválen a děti budou chroupat eurojabka nebo euro mrkve jako o závod. A pardon, abych nediskriminoval. Nebo eurobanány.


Převzato z blogu Nautilus

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments