Barack Obama: Došly nám peníze

Květen 25, 2009

V netradičně otevřeném rozhovoru pro televizní kanál C-SPAN Barack Obama o víkendu Američanům oznámil: „Jsme bez peněz.“


Otázka: Čísla znáte, dluh ve výši 1,7 bilionu, deficit ve výši 11 bilionů. Kdy se ocitneme v situaci, že už nebudeme mít žádné peníze?


Obama: No, peníze nemáme už teď. Pracujeme v hlubokých deficitech, které ale nezpůsobila žádná naše dosavadní rozhodnutí týkající se zdravotní péče. Je to důsledek krize, které jsme svědky, a ve skutečnosti i důsledek naší neschopnosti učinit některá dobrá rozhodnutí ohledně zdravotnictví v posledních dekádách.


A tak čelíme krátkodobému problému, při němž musíme utratit spoustu peněz na záchranu finančního systému, řešit automobilky, recesi, která odsává daňové příjmy a zároveň tlačí vládu poskytnout nezaměstnaným pojištění nebo zajistit, aby potřební lidé bez práce měli přístup k potravinovým známkám.


A tak máme krátkodobý problém a máme i dlouhodobý problém. A ten se týká systémů zdravotního pojištění. Pokud neomezíme dlouhodobou inflaci zdravotnictví, nebudeme s to deficit zvládnout. Jednou z možností je nedělat nic. Můžeme si říct, že je to příliš drahé, abychom do zdravotnictví nějak investovali. To si nemůžeme dovolit. Nechme tedy všechno tak, jak to je. To bychom ale nakonec byli svědky toho, jak náklady na zdravotní péči požírají federální zdroje víc a víc a víc, až by spolkly úplně všechno…

Více z rozhovoru i s videem zde

 

Převzato z Czech Free Press

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments