Barack Obama v Berlíně

Před dvěma sty tisíci především mladých lidí vystoupil americký presidentský kandidát Barack Obama v Berlíně. Ve svém projevu připomenul šedesáté výročí stavby berlínské zdi, a také materiální pomoc, kterou tehdy Západ poskytl Západnímu Berlínu. Řekl, že právě to pomohlo vybudovat důvěru mezi Němci a Američany lépe, než kdyby z letadel místo potravin padaly bomby. Po pádu zdi a komunismu se zdálo, že 20. století dalo světu novou naději. Objevily se však nové hrozby, především terorismus a globální klimatické změny, kterým musí naše civilizace čelit v 21. století.


Řekl, že rozdíly mezi Amerikou a Evropou jsou velké, a tyto rozdíly nezmizí ani do budoucna, ale odpovědnost za svět nás spolu svazuje. Změna v americké vládě bude znamenat, že jak USA, tak Evropa budou muset dělat více pro své spojenectví. Bude totiž nutné přestat stavět nové zdi mezi národy, rasami a náboženstvími, a ty staré zbourat. Bude se to dít především diplomatickým úsilím, přičemž se ani jedna strana nesmí izolovat. Musíme porazit terorismus a odstranit jeho zdroje. Musíme zvítězit v Afghánistánu.


Barack Obama se překvapivě přihlásil k myšlence na svět bez jaderných zbraní. Ve vztahu k Rusku bude prosazovat spolupráci všude tam, kde to bude možné a trvání na svých hodnotách tam, kde na nich musíme trvat. Role EU se musí posilovat a partnerství musí jít napříč celým kontinentem. Využijme výhod volného trhu, snažme se, aby jeho výsledky byly spravedlivěji rozdělovány, aby byla lépe hodnocena práce, která přináší bohatství a aby byl podporován svobodný a spravedlivý obchod.


Je nezbytně nutné vyřešit situaci na Blízkém východu, tzn. ukončení íránského jaderného programu, podporu demokratických sil v Libanonu, podporu těch Izraelců a Palestinců, kteří hledají bezpečný a trvalý mír. Nastal čas ukončit válku v Iráku. Svět se musí dohodnout na omezení uhlíkatých emisí. Musí se zvýšit humanitární pomoc chudým v Bangladéši, uprchlíkům v Čadu, nemocným AIDS. Bude pokračovat podpora boje za lidská práva v Barmě, Íránu, Zimbabwe a Dárfúru. Je třeba odmítnout mučení, přivítat imigranty a odmítnout diskriminaci.Originální text projevu a videozáznam
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
  Odebírat  
Upozornit na