Bělehradští studenti v ulicích

belehrad-prpotestTento týden zahájili studenti bělehradské univerzity vyjednávání se svými učiteli a s ministerstvem školství a osvěty. Studenty nejvíce pálí podmínky studia na vysokých školách (Srbsko není bohaté) a přirozeně také placení školného, které činí (při platbě předem u celého magisterského studia historie na filozofické fakultě) 116 tisíc dinarů, což je 1234 eur. V platbě je zahrnuto jen školné, nikoli menza, koleje atd.

Navíc bývávalo dobrou tradicí, že nejlepším studentům (s kreditem 55-58 bodů) část studia hradil stát. Jak ovšem dnes řekl pracovník ministerstva školství zpravodaji RFE/RL v Bělehradu, ministerstvo nejedná s ulicí. Proto také studenti od pondělka demonstrovali v ulicích hlavního města a zhruba tisícovka studentů, zejména filozofické fakulty a uměleckých škol, obsadila přístup k předsednictvu vlády. Tam jednali s generální sekretářkou vlády Tamarou Stojčević. Studenti chtějí, aby bylo bodové hodnocení transferabilní a platilo po celý školní rok, a odmítají takzvaná ministerská „ad hoc" řešení.

Jednání mezi zástupci studentů a ministerstvem resp. I vládou má pokračovat tento pátek, 27.11. odpoledne. Studenti, kteří budou pokračovat ve svých dosavadních akcích (okupační stávka na některých fakultách), vyzvali srbskou , ale zejména bělehradskou veřejnost, aby nenechala o věci rozhodovat úředníky (či poslance), kteří problematice týkající se národní inteligence nerozumí, nebo ji záměrně ignorují.

Některé zprávy se objevují i na www.rts.rs  v sekci „Vesti".

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments