Berlusconiho židovský vtip si vysloužil pokárání od Vatikánu
Říjen 04, 2010

 

Urážka posvátné památky šesti milionů obětí holocaustu,“ rozčilují se oficiální noviny katolické církve L’Osservatore Romano.

Vatikánský časopis i denní věstník italských biskupů včera odsoudily „židovský vtip“, který minulý týden o svých narozenách řekl italský ministerský předseda Silvio Berlusconi.

http://images.movieplayer.it/2009/06/01/silvio-berlusconi-indossa-la-kippah-ad-una-cerimonia-religiosa-119093.jpgBerlusconi, který oslavil své 74. narozeniny, řekl v rozverné náladě svým příznivcům vtip. Byl o židovi, který účtoval jinému židovi 3 000 eur na den za to, že ho skrývá během holocaustu. „Jsme přece Židé, a navíc platí, protože má prachy, tak už to neřešme,“ omlouvá to majitel domu před příbuznými. „Ale neměli bychom mu už konečně říct, že Hitler je mrtvý a válka skončila?“, namítají příbuzní, zněla Berlusconiho pointa.

Vtip, který byl zaznamenán na video, byl podle hlavního deníku La Repubblica rychle rozšířen na internetu.

„Je to urážka posvátné památky šesti milionů obětí holocaustu,“ napsaly Vatikánské noviny L’Osservatore Romano.  A biskupské noviny Avvenire se do Berlusconiho také navezly.

Amos Luzatto, bývalá hlava židovské komunity v Itálii, řekl deníku La Stampa, že „veřejná osoba by měla jednat s určitou opatrností“, a upozorňuje, že vtip by mohl posílit jeden z nejhorších antisemitských stereotypů. 

Berlusconiho vtip přichází jen několik dní po veřejném pobouření nad výroky jeho blízkého spolupracovníka Giuseppe Ciarrapica, který zesměšňoval disidenty ve vládnoucí straně otázkou, jestli si už objednali jarmulky, „protože ten, kdo zradí jednou, zradí vždycky“.

Není to poprvé, co se Berlusconi pokusil o vtip o Židech a holocaustu. Minulý měsíc řekl vtip o tom, jak je Hitler přemlouván, aby se vrátil k moci, a přidal varování: „Tentokrát hodlám být zlý.“

V roce 2003 prohlašoval, že italský fašistický vůdce Benito Mussolini „nikoho nezabíjel, ale posílal lidi na dovolenou.“

Převzato z Haaretz

Překlad: Aram

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments