Bhútán – Ať jsou šťastné všechny bytosti!

Znak království Bhútán

Možná ani nevíte, že na úpatí Himálají existuje království jménem Bhútán, kde žije asi půl miliónu lidí v nadmořské výšce kolem tří tisíc metrů. Podle české wikipedie patří k největším chudákům na světě. Možná i proto, že Bhútán je jediná země světa, která neurčuje svou ekonomiku růstem hrubého domácího produktu.

Buddhismem osvícení domorodci tuto iluzi opustili, čímž fascinují některé západní ekonomy. Podle bhútánské ústavy lidé nemají být rok od roku bohatší, ale šťastnější. Konstituční monarchie spojená s tradičním uspořádáním společnosti chce tohoto cíle dosáhnout budováním sociálně spravedlivé společnosti a posilováním ochrany životního prostředí.

Ke zvýšení HDP stačí válka, vývoz afghánského heroinu pod patronací vojsk NATO či jiná podobně bohulibá činnost. V neoliberální ekonomii existovaly komiksové figurky zvané "navyšovatelé zisku", které postupně mizí ze scény. Nositelka Nobelovy ceny za ekonomii pro rok 2009 se jmenuje Elinor Ostromová. Její dílo zpochybňuje základní dogmata tradiční ekonomie.

Zase jedno znamení vzkříšení, i když buddhistické. Ale Ježíš se zjevil tehdejším církevním hodnostářům až úplně naposledy. Nejprve jej spatřily bytosti zvané "ženy", kterým "člověk" přece nemohl věřit.

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments