Biden: Izrael „má nárok“ zaútočit na Írán

Americký viceprezident Joe Biden v nedělním televizním rozhovoru prohlásil, že záleží na Izraeli, zda se rozhodne považovat Írán za existenciální hrozbu a že je Izrael „oprávněn“, pokud bude chtít, útok na Írán podniknout.


Podle Bidena USA nebudou izraelskou vládu od útoku nijak odrazovat, vyhnul se ale přímé odpovědi, zda Spojené státy poskytnou Izraeli k takovému útoku irácký vzdušný prostor.


Izrael hrozí útokem na Írán opakovaně a už několik let, přičemž nynější pravicová vláda se od těch předchozích liší hlavně tím, že ve vztahu k Íránu zaujímá radikálnější postoje. Jejím hlavním argumentem je přitom íránský jaderný program, o němž Izrael bez jakýchkoli důkazů tvrdí, že má za cíl v rozporu se smlouvou o nešíření jaderných zbraní takové zbraně vyvíjet. Izrael sám přitom není signatářem této smlouvy.


Američtí politici, včetně ministra obrany Roberta Gatese, varovali, že vojenský útok na Írán, ať už provedený USA nebo Izraelem, bude dáván za vinu Spojeným státům a bude mít „katastrofální následky“.


Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mezitím formálně odmítl zprávu britského listu Sunday Times, podle níž dostal Izrael souhlas Saúdské Arábie, aby při útoku na Írán využil jejího vzdušného prostoru.


Převzato z Czech Free Press 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments