Bod zvratu

Předem upozorňuji čtenáře, že tyto moje postřehy jsou naprosto subjektivní:


  1. Jednalo se o první odborářskou demonstraci od roku 1989 s opravdu masivní účastí. Netroufám si odhadnout počet účastníků, ale vidět z Mánesova mostu zdánlivě nekonečné davy lidí, které scházejí z Letné, bylo velmi povzbudivé a působivé. Médiím se bude těžko tvrdit, že přijela jen hrstka lidí. A navíc je třeba říci, že na každého, který přijel, bylo dle mého odhadu pět dalších, kteří by se rádi účastnili, ale museli pracovat a zastat práci demonstrujících. V případě stávky, ke které se schyluje, bude vše jinak.

  2. Demonstrace proběhla v naprostém klidu a bez pouličních excesů. 99 procent demonstrujících přišlo vyjádřit svůj postoj, do zbylého jednoho procenta se vešli lidé, kteří se stihli cestou nadmíru "posilnit alkoholem", exhibicionisté a provokatéři.

  3. Demonstranti velmi dobře věděli, proti čemu demonstrují a čeho chtějí dosáhnout. Vláda udělala tu velkou chybu, že si proti sobě poštvala armádu, policii a úřednictvo, tedy hlavní opory každého režimu. 

  4. Převážná většina demonstrantů byli mladí lidé. Je to trochu překvapivé ve světle toho, že změny v tarifních tabulkách jsou namířeny především proti těm "délesloužícím", ovšem u mladých, kteří nemají rezervy, a jsou více zatíženi hypotékami a půjčkami, pravděpodobně každá koruna snížení platu více bolí.

  5. Velké zastoupení měli demonstranti ze severní Moravy. Není to jen tím, že je to "kraj razovity", kde se mluví a jedná "kratce a zpřima", ale i tím, že tam je sociální situace nejtíživější. O to pikantnější je, že poslední dva "šéfreformátoři" Topolánek a Nečas jsou právě z této oblasti.

  6. Pár slov k řečníkům, kteří mě nějakým způsobem zaujali: Šéf odborů Jaroslav Zavadil řekl přesně to, co bylo říci třeba, překvapivě vystoupila i mluvčí vojáků, kteří se poprvé v historii ČR zúčastnili odborářské demonstrace, šéfka "úřednických odborů" Alena Vondrová naopak byla dle mého názoru naprosto tragická.

  7. Organizace demonstrace se mi zdála na úrovni, s výjimkou ozvučení, které opakovaně činilo problémy řečníkům. Příště, až se nás na Letné sejde milion, měli by řečníci mít zajištěny alespoň dva nezávislé reproduktory zvuku.


Je mi naprosto jasné, že pravicová média budou poslední odborářskou demonstraci bagatelizovat a soustředí se na údajné excesy. Nevěřte jim. Toto byl bod zvratu, kdy státní zaměstnanci, doposud opora pravice, ztratili trpělivost. Pokud se přidají i ostatní zaměstnanci, důchodci a nezaměstnaní, má naše Práce šanci porazit  jejich Kapitál. Cesta to bude dlouhá a trnitá, dnešek byl možná její začátek.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments