Příroda se zazelenala a zahrádkářům nastaly starosti s plži. Stejně jako v minulých letech se výrazně přemnožují, a chemické prostředky, které by byly alespoň trochu ekologicky snesitelné a zdraví lidskému nezávadné, nijak nepomáhají. Starosti nám nepůsobí jenom obvyklé domácí druhy plžů a plzáků (nikoliv mravně oplzlých), ale i nově zavlečené druhy cizí – např. plzák španělský (Arion lusitanicus)..
S dobrým nápadem přišli američtí Mičurinci ze státu Nebraska. Místní zahrádkář je navedl na ekologicky i zdravotně zcela nezávadnou metodu ničení plžů, spočívající v aplikaci lidské moči. Zahrádkář prostě močí na plže, a tím jim znemožňuje pohyb a přijímání potravy. Plži pomocí této metody postupně hynou.
Američtí vědci přišli s nápadem plošného stříkání zemědělských lánů lidskou močí. Je známo, že školní mládež trpí inkontinencí, a také přebytkem moči s hormony, které se v dospělosti a stáří zcela ztrácejí. Jejich moč je tedy na plzáky účinnější než moč dospělého člověka. Vědci nejprve uvažovali nad využitím školní mládeže, ale touto cestou způsobená absence na školním vyučování je odradila, ačkoliv by to byla metoda biologicky nejjednodušší. A navíc tento způsob připomínal překonané metody sovětských Mičurinců, kteří jak víme, už dnes nejsou příliš v oblibě.
Problém byl nakonec vyřešen elegantní metodou, a to způsobem, který „zabil dvě mouchy jednou ranou“. Zemědělské firmy byly vybídnuty, aby od školáků ze základních škol vykupovali o školních přestávkách PET lahve naplněné jejich močí. Takto se naše životní prostředí zbavuje všudypřítomných PET lahví, plži jsou ničeni ekologicky a biologicky přijatelnou metodou, a navíc se značně omezil provoz na školních záchodcích.
Vědci i ředitelství škol nyní již jenom uvažuje na využití tuhých výkalů. Pak by bylo možné školní záchodky zcela zavřít. Zároveň s tím by se omezilo kouření a užívání drog školní mládeží na základních školách.
No řekněte, nemělo by se naše ministerstvo školství také zamyslet nad výzkumy amerických vědců? Zmíněná metoda má pouze jediný nedostatek, nad jehož vyřešením američtí vědci horečně pracují. Přestanete-li totiž na plže močit, nebo jej polévat močí z postřikovačů, plži vesele žijí dál.
Foto: Arion lusitanicus