Británii ochromila největší stávka za posledních sto let

Listopad 30, 2011

http://www.teachers.org.uk/files/imagecache/Slideshow_Slide/slideshowimages/london-inflat.jpg

Ve Velké Británii dnes demonstrují a stávkují státní zaměstnanci proti důchodové reformě. Letiště se potýkají se zpožděními letů, některé školy zůstaly zavřené. Do ulic podle agentury Reuters vyšli učitelé, zaměstnanci nemocnic i pohraniční stráž, stávkovali i zaměstnanci pasové kontroly. Do první hromadné stávky po více než 30 letech se zapojily až dva miliony lidí. Podle agentury AP je dnešní stávka označována za největší protest britských zaměstnanců od generální stávky v roce 1926.

„Stávka ničeho nedosáhne, nic nezmění. Jenom naši ekonomiku více oslabí, což potenciálně povede ke ztrátám pracovních míst,“ vzkázal odborům a zaměstnancům ministr financí George Osborne a vyzval je, aby stávku odvolali. Nestalo se tak a po celé zemi bylo zahájeno více než tisíc protestních akcí.

Zaměstnanci veřejného sektoru, který podle předpovědí bude v příštích letech kvůli rozpočtovým škrtům muset opustit statisíce pracovníků, si chtějí vynutit změny v důchodové reformě. Odborům se nelíbí, že vláda ve zkratce chce větší odvody a více práce, než vyplatí na penzích. Lidé jsou ale znepokojeni také zastavením růstu mezd ve veřejném sektoru v příštích dvou letech.
Zavřeny ve středu zůstaly školy – v Anglii ve středu vyučovali jen v desetině z nich -, úřady, nemocnice. Zatímco dvě největší letiště u  Londýna – Heathrow a Gatwick odbavovala lety jako obvykle, v Severním Irsku vůbec nejezdily vlaky či autobusy.
Odbory odhadovaly, že ve Skotsku se stávky zúčastní 300 000 lidí a ve Walesu 170 000. Jen v Anglii vláda odhadovala, že do práce v den stávky nenastoupí do práce 400 000 zdravotních sester, asistentek a asistentů, lékařů a zdravotníků. Pouze ve Skotsku kvůli stávce zdravotníků odložili 3000 operací.

Zdroj: eSondy

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments