Brzeziński: Izraelský lobbying za útok na Írán může poškodit vztahy s USA

9.12.2008
Někdejší Carterův poradce pro národní bezpečnost Zbigniew Brzeziński řekl o víkendu izraelskému listu Haaretz, že tlak židovského státu na americký útok na Írán může vyústit v poškození vztahů se Spojenými státy. Podle něj se Američané k útoku na Írán nechystají, a kdyby jej přesto provedli, následky by byly katastrofální.
Brzeziński má za to, že útok by posílil americký resentiment proti Izraeli, který vznikl po válce v Iráku. (Izraelské zpravodajské zdroje tehdy Bushovi pomohly vytvořit obraz bezprostřední hrozby iráckých zbraní hromadného ničení, která se stala hlavním oficiálním důvodem k intervenci – později se však ukázalo, že zprávy byly zmanipulovány a Husajnův režim žádné zásoby takových zbraní nevlastnil – KD.)
Jestliže Izrael zaútočí na Írán samostatně, nebude schopen udeřit na všechna jeho jaderná zařízení a zničit je. Maximálně by po technické stránce projekt zpomalil, ale z politického hlediska by šlo o značně kontraproduktivní výsledek. Sloučení íránského nacionalismu a fundamentalismu by ve skutečnosti zvýšilo podporu vojenského využití jaderné technologie mezi íránskou veřejností, tvrdí Brzeziński.
Kromě toho dal najevo, že podle jeho názoru by se Obama měl na Středním Východě orientovat nejprve na vyřešení palestinsko-izraelského konfliktu podle návrhů obsažených v saúdském mírovém plánu. Poukázal přitom na skutečnost, že ve výzkumech veřejného mínění jsou běžní občané na obou stranách kompromisní dohodě nakloněni více než politici, kteří se bojí udělat první krok.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments